Góry Błękitne (Australia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Góry Błękitne
Ilustracja
Góry Błękitne
Kontynent

Australia

Państwo

 Australia

Najwyższy szczyt

One Tree Hill (1 111 m n.p.m.)

Powierzchnia

1 436 km²

Jednostka dominująca

Wielkie Góry Wododziałowe

Położenie na mapie Sydney
Mapa konturowa Sydney, blisko lewej krawiędzi nieco u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Góry Błękitne”
Położenie na mapie Australii
Mapa konturowa Australii, po prawej nieco na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Góry Błękitne”
Położenie na mapie Nowej Południowej Walii
Mapa konturowa Nowej Południowej Walii, po prawej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Góry Błękitne”
Ziemia33°46′42,4″S 150°38′45,7″E/-33,778444 150,646028

Góry Błękitne (ang. Blue Mountains) – pasmo górskie w Nowej Południowej Walii w Australii. Położone jest na zachodnich obrzeżach Sydney, około 50 km od centralnej dzielnicy biznesowej Sydney. Najwyższy szczyt gór, One Tree Hill ma wysokość 1 111 m n.p.m., góry stanowią część Wielkich Gór Wododziałowych. Mają powierzchnię 1 436 km². Park Narodowy Gór Błękitnych znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Góry Błękitne (Australia)
Three Sisters ("Trzy Siostry") w Górach Błękitnych

Góry zawdzięczają swoją nazwę porastającym ich stoki eukaliptusom. Ulatniające się olejki eteryczne, które zawarte są w liściach tych drzew powodują, że kiedy góry oglądane są z odległości co najmniej kilkuset metrów to wyglądają jakby były przykryte lekką, niebieskawą mgłą, poświatą. Ten efekt występuje w wielu rejonach górskich Australii porośniętych eukaliptusami.

W okresie australijskiej zimy – najczęściej w lipcu zdarzają się tu niewielkie opady śniegu, co jest okazją w hotelach i pensjonatach do ubierania choinek i serwowania świątecznych kolacji, co jest popularne wśród mieszkańców niedalekiego Sydney.

Istnieją tutaj dodatkowe atrakcje turystyczne np. Scenic World(inne języki) obejmujące kolejkę oraz kolej linową. Ponadto znajdują się tutaj: Lapstone Zig Zag(inne języki) \ Lithgow Zig Zag(inne języki), muzea oraz liczne szlaki turystyczne(inne języki).