Góry Diamentowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Góry Diamentowe
Kumgansan
Góry Diamentowe
Góry Diamentowe
Najwyższy szczyt Pirobon 1638 mnpm
Długość 80 km
Kontynent Azja
Państwo  Korea Północna
Divisions of North Korea (EN) Kumgansan Clear.svg
góry zaznaczone na mapie Korei Północnej

Góry Diamentowe (kor.: 금강산, Kŭmgang-san) – pasmo górskie w Korei Północnej, część Gór Wschodniokoreańskich.

Pasmo rozciąga się na długości ok. 80 km. Najwyższy szczyt ma wysokość 1638 m n.p.m. Zbudowane głównie z granitów. W górach znajdują się złoża wolframu, molibdenu, niklu, miedzi i rudy żelaza. Stoki porośnięte lasami dębowymi i mieszanymi. W górach występuje duża liczba wodospadów[1].

Góry Diamentowe podzielone są na trzy części: wewnętrzną, zewnętrzną i przybrzeżną. Każda o innych cechach geologicznych i topograficznych. W części wewnętrznej występują zróżnicowane formy formacji skalnych: w zewnętrznej przeważają wysokie szczyty i wodospady, w nadmorskiej – laguny i filary kamienne.

W górach znajduje się wiele klasztorów buddyjskich, w większości zniszczonych, jak klasztory: Mahayon, Yangansa, Podok, Pulji, Sambul[2]. Przez południowy skraj gór biegnie linia demarkacyjna, oddzielająca oba koreańskie państwa[3].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Góry Kumgan uznawane są za jedno z piękniejszych miejsc w Korei Północnej ze względu na ciekawe kształty wzniesień skalnych, ukształtowanych w wyniku erozji, oraz liczne wodospady i jeziora.

Inne atrakcje turystyczne, to: skały Manmulsang, brama Kŭmgang, laguna Samil, wzgórze Piro, skała Myongyong, wąwóz Baektap, staw Kuryong, baseny Upper Pal, wzgórze Sujong, wąwóz Ongnyu, strumień Hanha, wodospady Sibi, zamek Jongyang[4].

Uwiecznione zostały na wielu dawnych wizerunkach tuszem na jedwabiu. W górach kręcono także filmy, m.in. w 2008 "Zaczarowaną górę".

Dla turystów działa od 1998 roku tzw. Strefa Turystyczna kilkukrotnie zamykana w wyniku incydentów z udziałem wojska[5].

Park Narodowy Gór Kumgang z wyznaczonymi trasami dla turystów wiedzie do wodospadu Kuryong oraz na szczyt Sangpaldam, a także przez most linowy nad jednym z jezior[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Кымгансан (ros.). Большая Советская Энциклопедия. [dostęp 2010-08-13].
  2. Kumgansan (ang.). New World Encyclopedia. [dostęp 2018-08-12].
  3. Diamentowe, Góry. Encyklopedia PWN. [dostęp 2010-08-13].
  4. Kumgansan (ang.). North Korea Travel. [dostęp 2018-08-12].
  5. Turyści z Korei Południowej wrócą na północ (pol.). Pozdro z KRLD, 9-09-2014. [dostęp 2018-08-12].
  6. Piękno Gór Diamentowych (pol.). [dostęp 2018-08-12].