Góry Kawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Góry Kawie
Państwo  Polska
Położenie Częstochowa
Wysokość 286,6 m n.p.m.
Położenie na mapie Częstochowy
Mapa lokalizacyjna Częstochowy
Góry Kawie
Góry Kawie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Góry Kawie
Góry Kawie
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Góry Kawie
Góry Kawie
Ziemia50°51′04″N 19°08′17″E/50,851111 19,138056

Góry Kawie – dwa wzgórza w granicach Częstochowy, wznoszące się na 294,7 (zachodnie) i 292 (wschodnie) m n.p.m. Odpowiednio dziewiąte i dwunaste pod względem wysokości w granicach miasta[1]. Położone w północnej części miasta, w dzielnicy Północ. Od południa ze wzgórzami sąsiaduje kompleks zieleni miejskiej – Las Aniołowski. W okolicy wzgórz znajduje się osiedle Kawie Góry.

Dawniej istniało także trzecie, najwyższe wzgórze (ok. 298 m). W latach 70. XX wieku wzgórze to zostało zlikwidowane w związku z budową alei Wojska Polskiego[1]. Obszar Gór Kawich był do początku lat 70. XX wieku porośnięty jedynie wrzosem i żarnowcem a dopiero w ramach czynu społecznego został zalesiony. Jeszcze w latach 60. XX wieku był to teren poligonu wojskowego dla jednostki wojskowej z dzielnicy Stradom. W obecnym Lasku Aniołowskim była strzelnica wojskowa, której pozostałości można jeszcze teraz dojrzeć.

Na wzgórzach znajduje się obiekt Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego S.A. w Częstochowie - 2 zbiorniki retencyjne wody (o łącznej pojemności – 10 000 m3).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Adam Królikowski: Niwa Częstocha (5) (pol.). Gazeta Częstochowska. [dostęp 2019-10-01].