Przejdź do zawartości

Góry Nur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Góry Nur (Góry Amanus)
Nur Dagları (Amanos Dağları)
Ilustracja
Miasto İskenderun (gr: Αλεξάνδρεια κατὰ ’Ισσόν), na drugim planie Góry Nur
Kontynent

Azja Zachodnia

Państwo

 Turcja

Najwyższy szczyt

Bozdağ ( Daz Dagi )
(2240 m n.p.m.)

Długość

150 km

Jednostka dominująca

Taurus

Położenie na mapie Turcji
Mapa konturowa Turcji, na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Góry Nur (Góry Amanus)”
36°45′00″N 36°20′00″E/36,750000 36,333333

Góry Nur dawniej Góry Amanus (tur. Nur Dağları Amanos Dağları; gr. Αμάνος Όρη; łac. Montes Amanus) – góry w południowej Turcji, których południowa część tworzy wschodnie wybrzeże Zatoki İskenderun w prowincji Osmaniye i Hatay. Przez środek gór prowadzą często przekraczane przełęcze Amańska i Syryjska. Góry przecina tunel kolei bagdadzkiej o długości 6 km.

Pasmo ciągnie się w kierunku z północy ku południowemu wschodowi na starym szlaku handlowym z Azji Mniejszej do Syrii wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego w kierunku Libanu. Najwyższym szczytem jest Bozdağ (Daz Dagi) – 2240 m n.p.m.

Cyceron nazywał góry Amanus krajem niespokojnym, zwłaszcza w części przyległej do Kapadocji[1]. W górach znajdują się nieczynne kopalnie rud żelaza. Na południowym podgórzu przebiegała linia demarkacyjna turecko-syryjska[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cztery żywoty: Lizander, Sulla, Demostenes, Cyceron. Plutarch. s 193
  2. "Nowa linia demarkacyjna, która miała stać się w przyszłości granicą turecko-syryjską przebiegała na południe od naturalnych barier tworzonych przez góry Amanus (tur. — Nur Daglan)" w: Tomasz Wituch. Od Trypolisu do Lozanny, 1986 s. 235.

zobacz też[edytuj | edytuj kod]