Góry Pennińskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Góry Pennińskie
Ilustracja
Zdjęcie satelitarne z zaznaczonym pasmem Gór Pennińskich
Kontynent

Europa

Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Najwyższy szczyt

Cross Fell
(893 m n.p.m.)

Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Góry Pennińskie”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, blisko centrum na prawo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Góry Pennińskie”
54°42′10″N 2°29′12″W/54,702778 -2,486667
Typowy krajobraz Gór Pennińskich

Góry Pennińskie (Penniny, ang. Pennines) – niskie góry w północnej części Anglii o przebiegu południkowym i całkowitej długości do 400 km, szerokości do 100km. Góry Pennińskie zbudowane są z różnorodnych skał karbońskich, głównie piaskowców i wapieni. Zostały wypiętrzone w orogenezie kaledońskiej.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Często porównywane do "szkieletu Anglii", Góry Pennińskie rozciągają się z Peak District w Derbyshire na południu, poprzez Yorkshire Dales aż do Cheviot Hills na angielsko-szkockiej granicy na północy.

Składają się z szeregu spłaszczonych wzniesień, rozczłonkowanych głęboko dolinami rzek, z których Stainmore i Aire mają charakter przełomowy. Penniny najwyżej wznoszą się w części północnej, w części środkowej i południowej, na miąższych warstwach wapieni, rozwinęły się zjawiska krasowe, m.in. występują tu systemy jaskiniowe z podziemnymi rzekami i wodospadami. Najwyższy szczyt to Cross Fell (893 m n.p.m.).

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Region jest uznawany jako jeden z najbardziej malowniczych w Wielkiej Brytanii. North Pennines i Nidderdale są sklasyfikowane jako Area of Outstanding Natural Beauty (ang. "Obszar o wybitnym pięknie naturalnym"). Części Gór Pennińskich leżą w obrębie parków narodowych: Peak District, Yorkshire Dales i Northumberland.

Przez góry prowadzi trasa najstarszego długodystansowego szlaku turystycznego w Wielkiej Brytanii, Pennine Way. Jego długość wynosi około 430 kilometrów[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pennine Way [online], National Trails [dostęp 2023-03-11] (ang.).