Górzyca (Masyw Śnieżnika)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Górzyca
Państwo  Polska
Pasmo Sudety
Masyw Śnieżnika
Krowiarki
Wysokość 815 m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Górzyca
Górzyca
Ziemia50°17′12″N 16°46′18″E/50,286667 16,771667

Górzyca (niem. Kleeberg) – góra o wysokości 815 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Wschodnich, w Masywie Śnieżnika, (w Krowiarkach).

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Jest położona w południowo-zachodniej części Krowiarek, w krótkim, bocznym ramieniu, odchodzącym na zachód od Skowroniej Góry. Od masywu Modrzeńców i Skowronka na północy, oddziela ją Żabi Dół, dolina potoku (dopływ z Marcinkowa). Od Suchonia na południu - dolina Waliszowskiej Wody[1]. Obie te doliny, choć krótkie, są bardzo głębokie, a zbocza Górzycy - strome. Ku zachodowi Opada ona również stromym zboczem do Wysoczyzny Idzikowa w Rowie Górnej Nysy. U zachodnich podnóży leży wioska Kamienna, natomiast na wschodzie, pod grzbietem Krowiarek znajdują się nieliczne zabudowania zanikającej wsi Marcinków.

Budowa geologiczna[edytuj | edytuj kod]

Zbudowana jest z gnejsów słojowo-oczkowych (śnieżnickich) należących do metamorfiku Lądka i Śnieżnika. Na wschód od szczytu występują łupki łyszczykowe serii strońskiej. U południowego i południowo-wschodniego podnóża znajdują się gnejsowe skałki i urwiska.

Roślinność[edytuj | edytuj kod]

Cały masyw porośnięty lasem świerkowym.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Słownik Geografii Turystycznej Sudetów, tom 16 Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, red. Marek Staffa, Wydawnictwo PTTK "KRAJ", Warszawa 1993, ​ISBN 83-7005-095-6
  • Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Góry Złote, Krowiarki. Skala 1:40000. Jelenia Góra: Wydawnictwo Turystyczne Plan, 2005. ​ISBN 83-911777-1-8