Göran Hägglund

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Göran Hägglund
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 27 stycznia 1959
Degerfors
Minister zdrowia Szwecji
Okres od 2006
do 2014
Przynależność polityczna Chrześcijańscy Demokraci
Poprzednik Berit Andnor
Następca Gabriel Wikström

Bo Göran Hägglund (ur. 27 stycznia 1959 w Degerfors) – szwedzki polityk, przewodniczący Chrześcijańskich Demokratów i minister zdrowia.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu szkoły średniej kształcił się w zakresie ubezpieczeń i spraw społecznych. Pracował w branży ubezpieczeniowej i bankowej. W drugiej połowie lat 80. był dyrektorem administracyjnym klubu poselskiego chadeków. Zasiadał także w radzie miasta Jönköping.

W 1991 po raz pierwszy uzyskał mandat posła do Riksdagu z listy Chrześcijańskich Demokratów. Od tego czasu reelekcję uzyskiwał w każdych kolejnych wyborach. W parlamencie był m.in. przewodniczącym komisji mieszkalnictwa, a w latach 1991–2002 liderem partyjnej grupy deputowanych. Od 1998 do 2004 zajmował stanowisko zastępcy członka zarządu Szwedzkiego Banku Narodowego.

W 2004 został przewodniczącym Chrześcijańskich Demokratów, zastępując pełniącego przez wiele lat tę funkcję Alfa Svenssona. Po wygranych przez centroprawicową koalicję wyborach parlamentarnych w 2006 objął stanowisko ministra zdrowia i spraw społecznych w rządzie Fredrika Reinfeldta, rezygnując w konsekwencji z zasiadania w parlamencie. Utrzymał tę funkcję także po wyborach w 2010, w których również uzyskał reelekcję do Riksdagu. Zakończył urzędowanie w 2014, pozostając członkiem parlamentu na kolejną kadencję. W 2015 ustąpił z funkcji przewodniczącego partii na rzecz Ebby Busch Thor, zrezygnował także z zasiadania w parlamencie.

W parze z polityk Anną Ekström doszedł do finału jednej z edycji popularnego programu rozrywkowego På spåret[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]