Gębice (powiat czarnkowsko-trzcianecki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miejscowości z gminy Czarnków. Zobacz też: inne miejscowości o tej nazwie.
Gębice
Gębice z lotu ptaka
Gębice z lotu ptaka
Państwo  Polska
Województwo wielkopolskie
Powiat czarnkowsko-trzcianecki
Gmina Czarnków
Sołectwo Gębice
Liczba ludności (2011) 986[1]
Strefa numeracyjna (+48) 67
Kod pocztowy 64-707
(poczta: Gębice k. Czarnkowa)
Tablice rejestracyjne PCT
SIMC 0524878
Położenie na mapie gminy wiejskiej Czarnków
Mapa lokalizacyjna gminy wiejskiej Czarnków
Gębice
Gębice
Położenie na mapie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego
Mapa lokalizacyjna powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego
Gębice
Gębice
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Gębice
Gębice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Gębice
Gębice
52°55′00,1200″N 16°40′59,8800″E/52,916700 16,683300
Strona internetowa miejscowości
Historyczne zdjęcie chałupy krytej słomą

Gębicewieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim, w gminie Czarnków.

Położenie[edytuj]

Gębice położone są w północnej części województwa wielkopolskiego niedaleko Czarnkowa. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa pilskiego. We wsi znajduje się siedem stawów, z których największy ma około 300 metrów długości. W pobliżu znajduje się źródło rzeki Flinty oraz kilka niewielkich lasów mieszanych. Od strony wschodniej wieś otoczona jest lasami, natomiast od strony pozostałych kierunków świata wieś otaczają grunty rolne.

Klimat[edytuj]

Klimat wsi kształtuje się pod wpływem trzech regionów klimatycznych: regionu środkowowielkopolskiego, środkowopomorskiego i regionu dolnej Warty. Długość trwania lata wynosi ok. 100 dni, zimy ok. 80, a liczba dni z mrozem waha się w przedziale 30–40. Okres wegetacyjny rozpoczyna się 1–5 kwietnia i kończy 1–5 listopada. Średnia roczna suma opadów wynosi 500–600 mm. Dominują wiatry zachodnie i południowo-zachodnie. System łąkowy w dolinie z udziałem wód otwartych, podmokłości, zarośli i zadrzewień, dużą akumulacją energii słonecznej w okresie wegetacji, tworzą klimat wilgotny, dobrze natleniony, nasycony roślinnymi substancjami lotnymi.

Historia[edytuj]

Pierwsza wzmianka o Gębicach sięga czasów odległych, bo pochodzi z roku 1381. Wówczas Gębice były osadą, ale nie wiadomo jak dużą. Historia tejże osady sięga jednak czasów sprzed XIV w. Świadczą o tym znalezione w październiku 1978 roku urny z prochami. Urn było 7, znajdowały się one w grobach przykrytych płaskimi kamieniami. Wkrótce przewieziono je do Muzeum Archeologicznego w Pile.

Wieś szlachecka położona była w 1580 roku w powiecie poznańskim województwa poznańskiego[2].

Gębice cały czas administracyjnie były związane z Czarnkowem. W latach pruskiej okupacji do wsi napłynęło dużo Niemców, jednak mimo to władze pruskie nie zdołały pozbyć się wszystkich polskich rodzin. Wówczas zatwierdzoną urzędowo nazwą wsi była „Gembitz”. Po powstaniu wielkopolskim wieś ponownie wróciła do Polski znajdując się w odległości 6 kilometrów od granicy z Rzeszą Niemiecką. Bliska odległość dzieląca oba kraje sprawiała, że w okresach przed i między wojennych można było spotkać dużo Niemców. Sytuacja się zmieniła po roku 1945, kiedy wieś została przez ludność niemiecką opuszczona stając znów otworem przed Polakami, którzy mogli w niej ponownie zamieszkać.

Swojego czasu wieś Gębice należała do rodów szlacheckich. W XVIII w. władała tu zamożna rodzina Radzińskich, a na początku XIX stulecia rodzina Paliszewskich z herbu Adbank. Jeden z przedstawicieli tego patriotycznego rodu – Leopold Paliszewski brał udział w powstaniu listopadowym i został odznaczony za zasługi orderem „Virtutti Militari”. Budynki, które niegdyś były własnością tych możnych rodów należą teraz do sióstr Felicjanek prowadzących ośrodek rehabilitacyjny „Nasz Dom”. W pobliżu tego ośrodka znajduje się również grobowiec rodziny Paliszewskich.

Do innych znanych postaci wywodzących się z Gębic z pewnością należy zaliczyć Wawrzyńca Gembickiego – arcybiskupa gnieźnieńskiego i prymasa Polski.

Obiekty[edytuj]

Znajduje się tutaj szkoła specjalna prowadzona przez Felicjanki oraz zespół szkół w Gębicach, który składa się ze szkoły podstawowej oraz gimnazjum. W około 1879 roku został tu wybudowany kościół. Początkowo należał on do wyznania protestanckiego. Po roku 1945 stał się kościołem rzymskokatolickiej parafii Gębice.

Sport[edytuj]

Miejscowość ma też swoją drużynę piłkarską – Sokół Gębice. We wsi funkcjonuje również Ochotnicza Straż Pożarna.

Osoby[edytuj]

W Gębicach urodził się Wawrzyniec Gembicki arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Bank danych lokalnych GUS. Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 2014-10-26].
  2. Adolf Pawiński, Polska XVI wieku pod względem geograficzno-statystycznym, t. I, Wielkopolska, Warszawa 1883, s. 11.