Główna siedziba Banku Gruzji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Główna siedziba Banku Gruzji
საქართველოს ბანკის სათავო ოფისი
Ilustracja
Budynek głównej siedziby Banku Gruzji w Tbilisi, 2016.
Państwo

 Gruzja

Miejscowość

Tbilisi

Styl architektoniczny

Brutalizm

Architekt

Giorgi Czachawa

Kondygnacje

18

Ukończenie budowy

1975

Położenie na mapie Gruzji
Mapa konturowa Gruzji, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Główna siedziba Banku Gruzji”
41,735778°N 44,770784°E/41,735778 44,770784

Główna siedziba Banku Gruzji (gruz.: საქართველოს ბანკის სათავო ოფისი) – 18-piętrowy budynek w Tbilisi, stolicy Gruzji o unikalnym wyglądzie; jeden z przykładów brutalizmu w architekturze[1][2][3].

Historia budynku[edytuj | edytuj kod]

Był jednym z niewielu indywidualnie projektowanych budynków w Gruzji w czasach sowieckich.

Budynek został zaprojektowany przez architektów Giorgi Czachawę (który w owym czasie był też ministrem budownictwa drogowego, a zatem był jednocześnie klientem zamawiającym budowę i jej architektem wiodącym) i Zuraba Dżałarganię dla Ministerstwa Budowy Dróg Gruzińskiej SRR (gruz.: საქართველოს საავტომობილო გზების სამინისტროს შენობა). Czachawa sam wybrał miejsce budowy, które znajduje się na zboczu wzgórza. Projekt został zamówiony bezpośrednio przez państwo, bez konkursu. Inżynierem kierującym budową został Temur Tiława. Budowę ukończono w 1975. Budynek został wyposażony w taras dachowy z kawiarnią z widokiem na rzekę Kurę[4]. Koszt budowy zamknął się kwotą 6 milionów rubli.

Budynek był pierwotnie siedzibą Ministerstwa Dróg Gruzińskiej SRR.

W 2007 budynek został przejęty przez centralny Bank Gruzji i od tego czasu jest jego główną siedzibą.

W tym samym roku budynek został uznany za narodowy zabytek architektury zgodnie z gruzińską ustawą o ochronie zabytków architektury.

W 2009 planowano remont i rozbudowę tego unikalnego budynku z pierwotnej powierzchni 10 960 m² aż do powierzchni 15 600 m², ale projektu tego nie zrealizowano.

W lipcu 2010 budynek był miejscem wystawy sztuki współczesnej Frozen Moments: Architecture Speaks Back. Frozen Moments to projekt zorganizowany przez fundacje: Other Space Foundation i Laura Palmer Foundation. Na tydzień w budynku powstały wieloplatformowe instalacje, wśród których odbywały się występy, rozmowy i działania dotyczące budownictwa wśród przedstawicieli stowarzyszeń politycznych, gospodarczych, estetycznych i architektonicznych. Projekt został sfinansowany przez polskie Ministerstwo Kultury, Miasto Stołeczne Warszawa oraz Program Kultura Unii Europejskiej.

W latach 2010-2011 do budynku dobudowano nowe wejście główne i podziemne lobby, a jego wnętrze całkowicie odnowiono. Powierzchnię całkowitą budynku powiększono do 13 500 m².

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Georgia's Soviet Architectural Heritage Captured by Photographers Roberto Conte and Stefano Perego, ArchDaily, 21 września 2017 [dostęp 2022-12-30] (ang.).
  2. a, Kontenerowiec z betonu – Ministerstwo Transportu Drogowego w Tbilisi, Raz w miesiącu zwykle o architekturze, 8 lipca 2016 [dostęp 2022-12-30] (pol.).
  3. Najdziwniejsze budynki z czasów ZSRR. Kiedyś podziwiane, dziś raczej bawią, gazetapl [dostęp 2022-12-30] (pol.).
  4. "Roof parties" The Former Ministry of Highways of the Soviet Republic of Georgia, erected in 1975. https://www.innaprzestrzen.pl/en/news/220-frozen-moments-architecture-speaks-back-research-leisure

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Wikipedia
  • Roads Ministry — artykuł na www.archinform.net (ang.)
  • Udo Kultermann — Zeitgenössische Architektur in Osteuropa, s. 59f (niem.)