Głęboka Jama

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Głęboka Jama – geologiczny twór przyrody, w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Wschodnich, w Masywie Śnieżnika.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Głęboka Jama, położona jest w Sudetach Wschodnich, na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego w środkowo-wschodniej części Masywu Śnieżnika, około 1,6 km., na południowy wschód od Śnieżnika, po wschodniej stronie od wzniesienia Sadzonki[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Głęboka dolina erozyjna położona na poziomie 800-1000 m n.p.m., wcinająca się w północno-wschodnie zbocze wzniesienia Sadzonki, zwanego "Mokry Grzbiet" zbudowane z gnejsowych skał, metamorfiku Lądka i Śnieżnika[1]. Oś Jamy rozciąga się na kierunku NE-SW między Piernikarską Grzędą położoną po północnej stronie i Granicznym Stokiem po południowej stronie[1]. Jama stanowi naturalne obniżenie zbocza, powstałe w okresie ostatniego zlodowacenia[1]. Stoki Jamy porośnięte są rzadkim dolnoreglowym lasem świerkowym z domieszką buka, jodły, sosny[1]. Las w latach 80. XX w. podczas klęski ekologicznej został częściowo zniszczony[1]. Doliną płynie bezimienny górski potok dopływ Kamienicy, którego źródła położone są poniżej granicy państwowej, w okolicy Przełęczy czes Stříbrnicke sedlo na wysokości 1190 m n.p.m.

Inne[edytuj | edytuj kod]

Głęboka Jama stanowi ostoję kozicy[2] i salamandry plamistej[1].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Dolną częścią Jamy prowadzi szlak turystyczny

Nad doliną po południowej stronie Granicznym Stokiem wzdłuż granicy prowadzi szlak

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 16: Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie. Warszawa: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1993, s. 89. ISBN 83-7005-341-6.
  2. Śnieżnicki PK -Fauna
  3. Głęboka Jama zdj.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]