Głębokie linkowanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Głębokie linkowanie (ang. deep linking) - metoda linkowania opublikowanych w internecie zasobów innego serwisu internetowego poprzez hiperłącze do konkretnej podstrony lub elementu.

Przykład: Linki z serwisu Wikipedia.org do innej konkretnej podstrony z innego serwisu www, np. przypisy na tej podstronie.

Głębokie Linkowanie a HTTP[edytuj | edytuj kod]

Technologię World Wide Web, protokołu Hypertext Transfer Protocol (HTTP), w rzeczywistości nie dokonuje rozróżnienia pomiędzy głębokim linkowaniem a innym, wszystkie linki są funkcjonalnie takie same. Działanie jest celowe, aby umożliwić autorom linkowanie do każdego opublikowanego dokumentu w innym miejscu sieci internet. Twórca serwisu internetowego może to ograniczyć stosując odpowiednią konfigurację strony www.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Strony internetowe oparte na technologii WWW, jak Adobe Flash i AJAX, często uniemożliwiają obsługę głębokich powiązań. Jest to spowodowane metodą wyświetlania elementów stron, które często nie posiadają różnych podstron tylko całą treść wyświetlają w obrębie jednej strony głównej. Ograniczenie jest możliwe do obejścia i zależy tylko od twórcy danego serwisu internetowego.