Głos Korei

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Głos Korei
Państwo  Korea Północna
Język
Siedziba Pjongjang
Założono 14 października 1945
Inne nazwy Radio Pyongyang (do 2002)
Strona internetowa

Głos Korei (kor.: 조선의 소리; Trans. McCune'a-Reischauera: Chosŏn-ŭi Sori, ang. Voice of Korea) – północnokoreańska stacja radiowa uruchomiona 14 października 1945 roku, znana do 2002 roku pod nazwą „Radio Pyongyang”.

„Głos Korei” ma charakter międzynarodowy, jest dostępny w następujących językach:

Dzięki dobrej propagacji fal radiowych, można odbierać ją niemal na całym świecie.

Historia[edytuj]

Transmisja radia została rozpoczęta mową zwycięstwa Kim Il-sunga, którą to wygłosił, gdy wrócił do Pjongjangu w końcu II wojny światowej.

Transmisja[edytuj]

"Głos Korei" transmitowany jest na falach krótkich, oraz średnich, które umożliwiają odbiór radia sąsiednim krajom. Większość audycji nadawana jest z sieci krótkofalowych nadajników Kujang, która znajduje się w odległości ok. 25 km od powiatu Kujang. Dzięki sieci nadajników Kujang stacja radiowa osiąga bardzo dobrą propagację, co umożliwia odbiór "Głosu Korei" niemal na całym świecie[1].

W 2006 roku "Głos Korei" zaczął nadawać na tej samej częstotliwości co radiostacja numeryczna Lincolnshire Poacher, co skutkowało odbiorem obu stacji naraz[2]. Problem ten zakończył się w 2008 roku, kiedy to stacja Lincolnshire Poacher została zlikwidowana.

Program[edytuj]

Program "Głosu Korei" rozpoczyna się od kilkakrotnie odtworzonego ciągu pierwszych dźwięków z "Pieśni o Generale Kim Il-sungu", przeplatanego z wizytówką stacji (w języku polskim brzmi ona: "Oto "Głos Korei"!"). Następnie odtwarzany jest hymn Korei Północnej. W ważne święta, jak np. urodziny Kim Il-sunga czy rocznice powstania KRLD, odtwarzane są "Pieśń o Generale Kim Il-sungu" i "Pieśń o Generale Kim Dzong Ilu". W następnej kolejności nadawany jest biuletyn informacyjny Koreańskiej Centralnej Agencji Prasowej. Najważniejsze miejsce w biuletynie zajmują informacje na temat wodzów Korei Północnej. Pozostałe programy przeważnie odnoszą się do tematyki życia i osiągnięć przywódców oraz kultury i muzyki koreańskiej.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. http://www.northkoreatech.org/2011/04/29/kujang-shortwave-transmitter-site/ Artykuł w języku angielskim na temat sieci nadajników Kujang
  2. http://www.simonmason.karoo.net/page500.htm Nagranie archiwalne, uwieczniające nachodzenie na siebie "Głosu Korei" oraz "Lincolnshire Poacher"

Linki zewnętrzne[edytuj]