Głos mówiący z prochu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Głos mówiący z prochu (ang. voice from the dust) – wyrażenie używane w kulturze ruchu świętych w dniach ostatnich (mormonów)[1].

Pojawiło się w samych początkach tej tradycji religijnej. Już Joseph Smith, pierwszy prezydent Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, odnosił je do Księgi Mormona[1]. Podobnie czynili inni mormońscy przywódcy, tak za życia Smitha, jak i długo po jego śmierci, aż do czasów współczesnych[1].

Osadzone jest w pismach wchodzących w skład kanonu tej tradycji religijnej[1]: w samej Księdze Mormona[1], w Księdze Mojżesza[1], części Perły Wielkiej Wartości oraz w starotestamentalnych księgach Ezechiela i Izajasza[1]. We wspomnianej Księdze Mojżesza Bóg zapowiada wysłanie Księgi Mormona, prawdy z ziemi, która będzie świadczyła o moim Jednorodzonym[1]. Druga Księga Nefiego, część Księgi Mormona z kolei zawiera proroctwo Józefa mówiące o owocu lędźwi, wołającym z prochu, odczytywane w tym samym kontekście[1].

Poza zapowiadaniem Księgi Mormona zapisu na złotych płytach zgodnie z teologią świętych w dniach ostatnich, ukrytego w ziemi przez przeszło 1400 lat[1], fraza ta towarzyszy też w mormońskiej kulturze nawoływaniom do odpokutowywania za grzechy[1]. Wykorzystywana czasem przez krytyków mormonizmu, którzy wskazują, że Smith zapożyczył zapis o mowie z prochu jak szept z dwudziestego dziewiątego rozdziału Księgi Izajasza w sposób oderwany od rzeczywistego kontekstu[2].

Do tego terminu nawiązuje tytułem seria filmów wideo poświęconych Księdze Mormona wyprodukowana przez Kościół oraz należące do niego BYU Motion Picture Studio[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k Daniel H. Ludlow (red.): Encyclopedia of Mormonism. New York: Macmillan Publishing, 1992, s. 1538. ISBN 978-0-02-904040-9.
  2. Voice from the Dust is Witchcraft, and the Book of Mormon (ang.). W: Life After Ministry Leading Mormons to the REAL Jesus Christ [on-line]. lifeafterministry.com, 2018-08-16. [dostęp 2021-07-11].
  3. JULIE A. DOCKSTADER: LDS FILM CLASSICS AVAILABLE ON VIDEO TAPES (ang.). W: Deseret News [on-line]. deseret.com, 1991-11-23. [dostęp 2021-07-11].