Głos wolności

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Głos wolności
Amazing Grace
ilustracja
Gatunek biograficzny, dramat historyczny
Rok produkcji 2006
Data premiery 27 lutego 2007
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone,
 Wielka Brytania
Język angielski
Czas trwania 111 min
Reżyseria Michael Apted
Scenariusz Steven Knight
Główne role Ioan Gruffudd,
Romola Garai
Muzyka David Arnold
Zdjęcia Remi Adefarasin
Scenografia Charles Wood
Kostiumy Jenny Beavan
Montaż Rick Shaine
Produkcja Patricia Heaton
David Hunt
Terrence Malick
Edward R. Pressman
Ken Wales

Głos wolności (ang. Amazing Grace) – film z 2006 roku w reżyserii Michaela Apteda. Opowiada o kampanii przeciwko handlowi niewolnikami w XVIII-wiecznej Anglii. Kampanię tę prowadził sławny abolicjonista William Wilberforce. To on kierował opozycją antyniewolniczą w brytyjskim parlamencie. Angielski tytuł filmu odnosi się do hymnu „Amazing Grace”, a przesłanie płynące z tego dzieła Johna Newtona, zostało zawarte w filmie.

Premiera filmu miała miejsce na festiwalu w Toronto 16 września 2006 roku. Film ten otwierał także festiwal „Heartland Film” w Indianapolis 19 października 2006 roku.

Europejska premiera filmu pokryła się z 200. rocznicą głosowania w brytyjskim parlamencie nad zniesieniem ustawy o niewolnictwie.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Początek filmu przedstawia Wilberforce'a, który z powodu choroby wypoczywa na wakacjach w Bath, razem ze swoim kuzynem Henrym Thorntonem. Tam też poznaje swoją przyszłą żonę Barbarę Spooner. Barbara jest bardzo zainteresowana sprawą handlu niewolnikami. Chociaż początkowo William nie chce poruszać tematu niewolnictwa, ostatecznie dzięki namową dziewczyny decyduje się opowiedzieć o swoich działaniach w sprawie walki z niewolnictwem. Opowieść przedstawia wydarzenia mające miejsce 15 lat wcześniej w 1782 roku. William opowiada o wydarzeniach które sprawiły, że w krótkiej przestrzeni czasu tak bardzo podupadł na zdrowiu. Początkowo ambitny i popularny członek parlamentu (MP), niczym szczególnym nie wyróżnia się od swoich przyjaciół. Jednak po poruszeniu niebezpiecznej sprawy dotyczącej handlu niewolnikami, jego popularność spada i w Izbie Gmin na coraz więcej wrogów przede wszystkim wśród członków Izby z miast nadmorskich – Londynu, Bristolu i Liverpoolu.

Rozczarowany tym, że nie jest w stanie zmienić czegokolwiek w sprawie niewolnictwa popada w fizyczną chorobę. W tym momencie akcja filmu powraca do teraźniejszości. Barbara zachęca go do ponownej walki, gdyż twierdzi, że nikt inny nie podejmnie się tego wyzwania. Kilka dni później William i Barbara biorą ślub. Wilberforce odnawia kontakty ze swoimi przyjaciółmi z okresu walki z niewolnictwem – Williamem Pittem, Thomasem Clarksonem i Jamesem Stephanem. Abolicjoniści przez długi czas szukają argumentów, które przekonają parlament do zniesienia handlu niewolnikami, przeprowadzając wywiady na statkach niewolniczych, zbierając podpisy przeciwko niewolnictwu oraz organizując protesty. Ostatecznie ustawa o zniesieniu niewolnictwa zostaje przegłosowana przez parlament w 1833 roku.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]