Głos znad Niemna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Głos znad Niemna
Częstotliwość Tygodnik
Państwo Białoruś
Adres 230023 Grodno, ul. Dzierżyńskiego 32
Wydawca Związek Polaków na Białorusi
Organ prasowy Związek Polaków na Białorusi
Rodzaj czasopisma społeczny, historyczny, polityczny, kulturalny, regionalny, polonijny
Pierwszy numer 3 grudnia 1989
Redaktor naczelny Tatiana Zaleska-Ignacik
Format 44 cm
ISSN 1563-3233
[zpb.org.pl/index.php?id=zpbon Strona internetowa]

Głos znad Niemnatygodnik w języku polskim wydawany na Białorusi od 3 grudnia 1989; organ prasowy Związku Polaków na Białorusi. Twórcą i pierwszym redaktorem pisma był Eugeniusz Skrobocki z Grodna. Dzięki jego zaangażowaniu pierwsze numery "Głosu znad Niemna" otrzymał Papież Jan Paweł II podczas prywatnej audiencji władz Związku w Watykanie w roku 1990.

Pierwszy numer ukazał się jako dodatek dodatek specjalny do Czerwonego Sztandaru z okazji konferencji założycielskiej Polskiego Kulturalno-Oświatowego Stowarzyszenia im. Adama Mickiewicza w Grodnie. W latach 1990–1991 wychodziło nieregularnie i drukowane było w Polsce. W 1992 wychodziło dwa razy na tydzień, od 1993 – co tydzień.

Czasopismo poświęcone jest problematyce społecznej, politycznej, kulturalnej i religijnej ze szczególnym uwzględnieniem problemów Polaków na Białorusi.

Od 2005 równolegle ukazywały się dwie gazety o takim samym tytule. Jedna – wydawana przez ZPB pod kierownictwem Stanisława Siemaszki, druga – przez ZPB na czele z Anżeliką Orechwo. Druga jest dzisiaj wydawana w Polsce pod tytułem "Głos znad Niemna na uchodźstwie". W chwili obecnej pismo to nie dociera do większości Polaków na Białorusi i nie cieszy się uznaniem Polaków[potrzebny przypis].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]