Głosy Katolickie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Głosy Katolickie
Częstotliwość

miesięcznik

Państwo

 Polska

Wydawca

Towarzystwo Jezusowe (jezuici)

Tematyka

religijna

Pierwszy numer

1900

Ostatni numer

1939

Redaktor naczelny

Jan Rostworowski

Format

14x9 cm

Liczba stron

32

Głosy Katolickie – miesięcznik Wydawnictwa Księży Jezuitów (Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy) wychodzący w latach 19001939 jako kontynuacja serii Pobożne Książki dla Wiernych Każdego Stanu i dodatek do czasopism Posłaniec Serca Jezusowego lub Sodalis Marianus.

Ukazało się 39 roczników w 467 numerach. Każdy z nich poświęcony był wybranej dziedzinie religijno-społecznej. Celem pisma było „pouczać wiernych o wszystkich najważniejszych i najpotrzebniejszych prawdach wiary św. i przeciwdziałać zgubnym naukom i prądom nurtującym społeczeństwo”[1].

Do 1921 roku pismo miało formę zeszytów tematycznych i 32 stronicowy format 14x9 cm. Od 1921 redaktor Jan Rostworowski zmienił nieco pismo i format (ósemka), jednak od 1924 przywrócono jednotematyczne, małe zeszyty. Niektóre numery cieszyły się wielką popularnością, więc były wielokrotnie wznawiane, także jako niezależne broszury (osiągając nakład jednorazowy 100 tys. egz.).

Redaktorzy Głosów Katolickich:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Encyklopedia wiedzy o jezuitach na ziemiach Polski i Litwy, 1564–1995, (red.) Ludwik Grzebień i inni, Wydział Filozoficzny Towarzystwa Jezusowego, Kraków 1996.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Encyklopedia...