Głosy z głębin 3D

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Głosy z głębin 3D
Ghosts of the Abyss 3D
Gatunek film dokumentalny
Rok produkcji 2003
Data premiery 31 marca 2003 r.
Polska 12 września 2003 r.
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Czas trwania Stany Zjednoczone 59 minut,
Niemcy 43 minuty
Reżyseria James Cameron
Główne role James Cameron,
Lewis Abernathy,
Ken Marschall
Zdjęcia Vince Pace
Produkcja James Cameron
Wytwórnia Walt Disney Pictures, Walden Media, Earthship Productions, Ascot Elite Entertainment Group, Golden Village, Telepool, UGC PH
Dystrybucja Warner Bros, Village Roadshow Pictures

Głosy z głębin 3D (ang. Ghosts of the Abyss) – amerykański film dokumentalny z 2003 roku, przystosowany dla wielkoformatowych kin IMAX. Przedstawia on zapis sześciotygodniowej ekspedycji do wraku Titanica, zrealizowany w technice 3D. Punktem odniesienia jest inne dzieło reżysera Jamesa Camerona – wyreżyserowany przez niego film fabularny Titanic z 1997.

O filmie[edytuj | edytuj kod]

Projekt przedstawia wydarzenia poprzedzające kręcenie zdjęć do właściwego filmu, który parę lat później otrzymał 11 Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Twórcy zręcznie wmontowali pomiędzy autentyczne zdjęcia wraku animacje 3D, fragmenty archiwalnych filmów, zdjęcia czy wreszcie sceny z filmu Titanic. Na uwagę zwracają sugestywne sceny (takie jak wyłaniający się z ciemności dziób statku) i doskonałe oddanie wrażenia trójwymiarowości wnętrza wraku. Przez wielu krytyków film jest uważany za jeden z lepszych, jakie zostały zrealizowane w technologii 3D.

Wersja oryginalna różni się od wersji niemieckiej długością. Jest to spowodowane chęcią dostosowana filmu do oferty sieci kin IMAX, w której pokazy odbywają się co godzinę.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]