Gżdacz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gżdacz – osoba wykonująca prace porządkowe na konwencie fantastyki w trakcie jego trwania lub bezpośrednio przed i po nim.

Do typowych obowiązków gżdaczy należy: udzielanie informacji, pomoc w organizacji miejsca odbywających się konkursów i prelekcji, nadzór nad szanowaniem udostępnionych gier i sprzętów, pomoc gościom i uczestnikom, akredytowanie uczestników, doraźna pomoc organizatorom, prace biurowe (drukowanie, cięcie plakietek, rozwieszanie ogłoszeń) itp. Gżdacze zawsze są wolontariuszami. Powszechną praktyką jest udzielanie zniżek na wejściówkę za czas przeznaczony na gżdaczowanie[1][2].

Nazwa gżdacz pochodzi z widowiska Macieja Wojtyszki "Gżdacz i inni" z 1972 roku. Wieńczysław Gliński opowiada w nim dzieciom historię małego Gżdacza, który przedostał się ze swojego świata do naszego i tu spotkał chłopca, który zgubił się w lesie. Wesoły Gżdacz pomaga płaczącemu dziecku odszukać mamę i pokornie wraca do swego kosmosu, gdzie mama Gżdaczowa bardzo się o niego niepokoiła[3]. W fandomie anglojęzycznym używa się określenia gofer.

Gżdacze pojawiają się również w zbiorze opowiadań Macieja Wojtyszki "Bromba i inni" z roku 1975.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]