G2A

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
G2A
Typ strony cyfrowy marketplace
Komercyjna tak
Właściciel G2A.COM Limited
Wersje językowe Czeski, Holenderski, Angielski, Francuski, Niemiecki, Węgierski, Włoski, Japoński, Koreański, Polski, Portugalski, Rosyjski, Rumuński, Hiszpański, Turecki
Miejsce w Alexa Wzrost o 223 pozycje w ostatnich 3 miesiącach 860 [1]
Strona internetowa
G2A.COM Limited
Ilustracja
Państwo  Chiny
Siedziba 36/F, Tower Two, Times Square, 1 Matheson Street, Causeway Bay
Hongkong
Forma prawna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Prezes Bartosz Skwarczek
Zatrudnienie 700 (2016)[1]
brak współrzędnych
Strona internetowa

G2A (pełna nazwa G2A.COM) – platforma sprzedażowa specjalizująca się w grach komputerowych. Według oficjalnych informacji, platforma posiada ponad 19 milionów klientów, 450 000 sprzedawców, 75 000 produktów cyfrowych i około 600 pracowników zlokalizowanych w różnych biurach na świecie. Na platformie G2A.COM użytkownicy mogą kupować i sprzedawać produkty nie tylko w wersji cyfrowej, w formie kluczy aktywacyjnych, ale również gadżety i akcesoria dla graczy. Najpopularniejszymi produktami są obecnie cyfrowe klucze do gier (na konsole oraz komputery osobiste), oprogramowanie oraz karty pre-paid [1].

G2A.COM nie kupuje ani sprzedaje samodzielnie kluczy do gier, zamiast tego udostępnia innym platformę, na której mogą to robić, stawiając się tym samym w roli pośrednika łączącego kupującego i sprzedającego podczas sprzedaży. Oprócz samej platformy sprzedażowej, G2A oferuje również szereg produktów i usług, takich jak G2A Direct – program współpracy z twórcami gier – oraz G2A PAY, internetową bramkę płatności. G2A udzielało się również w dziedzinie esportów, sponsorując profesjonalne drużyny, takie jak Cloud9, Natus Vincere czy Virtus Pro.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Firma (pierwotnie pod nazwą Go2Arena) została założona w 2010 roku w Rzeszowie przez Bartosza Skwarczka i Dawida Rożka. Początkowo zatrudniała sześciu pasjonatów gier komputerowych. Działalność G2A.COM skierowana była głównie do mniej zamożnych klientów. Aby zapewnić jak najniższe ceny, Bartosz Skwarczek podejmował próby negocjacji z największymi producentami gier komputerowych, z którymi spotykał się podczas imprez takich jak Gamescom w Kolonii czy E3 w Los Angeles. Ostatecznie jednak najwięksi wydawcy nie zdecydowali się na podjęcie współpracy z młodą i nieznaną szerzej firmą. Pod wpływem impulsów płynących z rynku współwłaściciele podjęli decyzję o zmianie podstawowych założeń modelu biznesowego firmy i przekształcenie jej w platformę aukcyjną do sprzedawania gier.[2][3][4].

Produkty i usługi[edytuj | edytuj kod]

W 2015 roku firma zaczęła skupiać się na innowacjach technologicznych, zainwestowała w projekt w rzeczywistości wirtualnej (VR) oraz wydruki 3D. Wśród produktów znalazły się również G2A Pay – międzynarodowa usługa skupiająca płatności z całego świata, G2A Direct – system wsparcia twórców gier oraz G2A Shield – konto premium dla użytkowników.

W 2015 roku firma zaprezentowała swój pierwszy produkt w technologii VR – G2A Land. Projekt spotkał się z pozytywnym przyjęciem specjalistów w branży oraz mediów branżowych. Pod koniec 2016 roku w G2A Land oprócz Rollercoastera dostępne były również Kino, Strzelnica oraz Podwodna przygoda[5].

W maju 2016 roku G2A opracowało Gotham VR. Projekt był jedną z atrakcji, która promowała premierę filmu Batman v. Superman[6]. Gotham VR jest dostępny na Oculus Store, jako część G2A Land[7]. W Grudniu 2016, G2A ujawniło prace nad grą Blunt Force będącą strzelanką VR osadzoną w czasach II Wojny Światowej. Gra my być podzielona na epizody wydawane sukcesywnie w 2017 roku[8].

3D to platforma, dzięki której można kupować, sprzedawać lub udostępniać gotowe do druku cyfrowe pliki 3D. Platforma oferowała projektantom 3D stworzenie własnego sklepu, na którym do początku 2018 roku można było udostępniać nieodpłatnie lub sprzedawać swoje projekty[9].

W styczniu 2015 roku G2A ogłosiło wprowadzenie nowej bramki płatności online – G2A PAY[10]. G2A PAY udostępnia ponad 200 metod płatności, za pomocą których można zapłacić za zakupione produkty. Usługa oferuje również ochronę przeciwko obciążeniom zwrotnym[11].

29 lipca 2016 roku G2A ogłosiło wprowadzenie systemu G2A Direct[12]. Jego głównym zadaniem było zaangażowanie twórców i wydawców gier w proces ich dystrybucji na platformie. Dzięki rejestracji oferty oficjalnych developerów są wyświetlane na pierwszych miejscach, a sami developerzy mogą otrzymywać opłatę od sprzedaży ich produktów przez osoby trzecie.

G2A Shield[13] to oferta płatnego członkostwa premium, która daje użytkownikom 10% cashbacku, niższe prowizje od sprzedaży oraz darmowy transfer wewnętrznej waluty (G2A Coins), pierwszeństwo w dostawie pre-orderów oraz rozwiązanie problemów w trakcie jednego kontaktu z całodobowym centrum obsługi klienta[14].

G2A Gear[15] to usługa ogłoszona w grudniu 2016 roku. Gear to strefa, w której można kupić odzież oraz akcesoria z logo G2A oraz motywami ze znanych gier, filmów czy komiksów. Firma zapowiedziała, że w niedługim czasie w sklepie pojawią się również produkty sygnowane przez znanych youtuberów i streamerów[16].

W grudniu 2016 roku G2A.COM zostało sponsorem tytularnym Centrum Wystawienniczo-Kongresowego Województwa Podkarpackiego, które znajduje się obok Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. Nazwa centrum została zmieniona na G2A Arena[17][18].

W 2016 firma zaczęła prace nad G2A News - serwisem poświęconym dostarczaniu użytkownikom najważniejszych informacji dotyczących przemysłu gamingowego. Na G2A News[19] można znaleźć recenzje oraz zapowiedzi gier, jak również tytułowe wiadomości z pierwszej ręki. Serwis stał się powszechnie dostępny w styczniu 2017 roku.

W lipcu 2017 roku jeden z działów firmy G2A Dev Studio nawiązał współpracę z zespołem lekarzy z Krakowa. Prowadzą oni Małopolskie Warsztaty Ultrasonografii[20] i opracowali modele 3D serc z najczęściej występującymi wadami serca u dzieci nienarodzonych.

Deweloperzy z G2A Dev Studio stworzyli aplikację VR, dzięki której studenci medycyny i lekarze, będą mogli nauczyć się rozpoznawać cechy charakterystyczne najczęściej występujących wad serca u dzieci w okresie prenatalnym[21][22][23][24].

W 2017 roku G2A.COM nawiązało współpracę z Microsoft, a na początku 2018 roku firma ogłosiła, że wykorzystuje mechanizmy sztucznej inteligencji oparte na technologii chmurowej Microsoft Azure do podnoszenia wydajności i bezpieczeństwa swojej platformy[25][26][27].

W lutym 2018 roku jeden z działów firmy G2A Dev Studio, które zajmowało się tworzeniem projektów w wirtualnej rzeczywistości (VR), usamodzielniło się i zmieniło nazwę na Monad Rock[28][29][30][31].

W lipcu 2018 roku na platformę wprowadzone zostały fizyczne produkty elektroniczne dla graczy. W sierpniu 2018 nowa kategoria dostępna była w siedmiu krajach Europy: Polsce, Włoszech, Hiszpanii, Anglii, Szwecji, Czechach oraz Rumunii[32][33] W grudniu 2018 usługa została udostępniona na terenie całej Unii Europejskiej.

Marketing[edytuj | edytuj kod]

G2A wspiera rozwój eSportu, współpracując z wieloma drużynami, m.in.: Cloud9, Natus Vincere czy Virtus Pro. Firma zainwestowała już ponad 10 milionów dolarów w rozwój eSportu. W sierpniu 2016 roku G2A nawiązała współpracę ze Sporting Clube de Portugal, w którego szeregach jest portugalski gracz Fifa – Francisco Cruz.[34][35]

Firma współpracuje również z wieloma youtuberami oraz streamerami, między innymi z PewDiePie’em, Towellieem, Maximusem Blackiem czy Castro[36].

W maju 2017 roku firma zorganizowała obóz szkoleniowy (bootcamp) dla zawodników drużyn Virtus Pro i Natus Vincere[37][38].

Działalność charytatywna[edytuj | edytuj kod]

1 grudnia 2015 roku G2A wraz z popularnymi streamerami, youtuberami, portalami branżowymi oraz graczami wzięło udział w akcji #GamingTuesday[39] wspierającej organizację Save the Children. W przeciągu roku G2A zebrało blisko 500 tysięcy dolarów dla tej organizacji[40].

W styczniu 2016 roku Dawid Rożek potwierdził, że G2A i G2A Pay we współpracy z organizacją Gaming for Good prowadzoną przez Bachira „Athene” Boumaaza przygotowuje dwa charytatywne projekty : HEART (Humanitarian emergency All-Out Response Team) oraz nową odsłonę GamingForGood. Oba projekty mają wspomagać ludzi w regionach dotkniętych klęskami żywiołowymi[41].

G2A wspiera również Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, nie tylko wystawiając na jej rzecz aukcje, ale również biorąc w nich udział. W styczniu 2016 roku zakupiła na aukcji Wielkiej Orkiestry 2,5-metrową figurę Geralta z Rivii – głównego bohatera gry „Wiedźmin[42].

G2A organizuje również wiele regionalnych akcji charytatywnych, takich jak kampania we współpracy z lokalną policją zachęcającą do noszenia opasek odblaskowych, sfinansowanie specjalistycznej pracowni wirtualnej rzeczywistości dla Politechniki Rzeszowskiej, czy ufundowanie pracowni komputerowych lokalnym domom dziecka.

Na tym lista akcji charytatywnych się nie kończy – w lipcu 2017 G2A zorganizowało akcję „Zostań Bohaterem”, w której wygrana oznaczała możliwość wskazania fundacji, domu dziecka lub innej instytucji wspierającej lub pomagającej dzieciom, która otrzyma 20 tabletów.

Zakaz nałożony przez Riot Games[edytuj | edytuj kod]

Riot Games, twórca i dystrybutor gry League of Legends, zakazał G2A sponsorowania drużyn podczas 2015 League of Legends World Championship. Riot twierdził, że na platformie sprzedawane są tzw. ELO boostowane konta, co narusza warunki użytkowania ich produktu. Oficjalne oświadczenie w tej sprawie zostało opublikowane w serwisie reddit 6 października 2015 roku. W oświadczeniu napisano: „18 września oficjalnie zbanowaliśmy ich jako sponsora i nie zamierzamy zmienić tej decyzji w najbliższym czasie. Nie była to dla nas lekka decyzja, przyszła po wielu tygodniach rozmów z G2A w celu znalezienia rozwiązania. Nie byliśmy jednak w stanie dojść do porozumienia.”

G2A określiło tę decyzję jako „agresywny atak” dokonany pomimo wielu prób „polubownego rozwiązania” sporu z Riot Games. W ramach tych prób G2A zablokowało aukcje, na których sprzedawane były konta do League of Legends, co było główną przyczyną nałożenia zakazu przez Riot. G2A stwierdziło, że Riot Games nie wykazało chęci współpracy i wysuwało kolejne żądania, chciało zablokowania kont, z których sprzedawano na platformie g2a.com poradniki do LoL.[43]

W lutym 2016 roku gracz INTZ’s Tockers Gabriel ‘Tockers’ Claumann został ukarany grzywną w wysokości tysiąca dolarów w rozgrywkach Campeonato Brasileiro de League of Legends (CBLoL) 2016 za to, że podczas zawodów nosił koszulkę z logo G2A. Podczas gry został poproszony o zaklejenie logo taśmą klejącą, a po zawodach poinformowano go, że zostanie na niego nałożona grzywna. G2A zapłaciło jego grzywnę i stwierdziło, że „żaden gracz eSportowy nie powinien być tak srogo karany za noszenie koszulki z logo G2A”[44].

Sprzedaż gier tinyBuild[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 2016 roku Dyrektor Generalny tinyBuild Games, Alex Nichiporchik, oskarżył G2A o przyzwolenie na sprzedaż poprzez ich platformę kluczy do gier pozyskanych w sposób nielegalny, co rzekomo naraziło jego firmę na stratę rzędu 450 000$.[45] G2A twierdziło, że firma zwróciła się do tinyBuild z prośbą o przesłanie listy kluczy, które zostały pozyskane nielegalnie. Nichiporchik publicznie stwierdził jednak, że nie udostępni listy podejrzanych kluczy, gdyż uważa, że G2A wystawi je na sprzedaż.

G2A zakwestionowało kwotę 450 000$ podaną przez tinyBuild, zauważając, że gry były sprzedawane po obniżonych cenach oraz rozdawane za darmo na portalach społecznościowych[46]. Alex Nichiporchik dodawał również, że w kontaktach z G2A czuł się zmuszany do zintegrowania systemu płatności oferowanego przez firmę, co pozwalałoby jej uzyskać korzyści ze sprzedaży gier tinyBuild w zamian za ochronę przed oszustwami[47].

Oficjalne stanowisko G2A w tej sprawie informowało, że firma „w pełni wspiera twórców gier, udostępniając im natychmiastowe kanały komunikacji oraz wykorzystuje zaawansowane narzędzia, jak na przykład czarne listy, identyfikacja podejrzanych sprzedawców i aukcji czy procedura KYC (Know Your Customers) oraz gwarantuje wraz z G2A Shield rozwiązanie zapewniające bezpieczeństwo”[48].

Wynikiem tej dyskusji było wprowadzenie przez G2A w lipcu 2016 roku Programu Wsparcia Twórców Gier, który firma zapowiedziała podczas konferencji prasowej na targach Gamescom w Kolonii w 5 sierpnia 2015 roku pod nazwą G2A Brands Direct. G2A wprowadziła także bardziej restrykcyjne regulacje, dzięki którym niezweryfikowany sprzedawca nie może wystawić więcej niż 10 produktów[49][50].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Rok Nagroda
Stevie Awards For Sales & Customer Service[51]
2016 Customer Service Management Team of the Year
Award for Innovation in Customer Service
Marketing Solution
Global Business Excellence Awards[52]
2016 Outstanding Fast-Growth Business
Outstanding Customer Service Team
Outstanding New Product / Service
UK Financial Services Award SERVICES AWARD[53]
2016 Innovation in Customer Experience
Inicjator Innowacji Newsweeka[54]
2017 Specjalne wyróżnienie od redakcji Business Insider Polska
eBay Hong Kong
2017 Best Deal of the Year
Benefits Festival 2018
2018 Best Benefits Award

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Marcin Strzyżewski: W sześć lat od pomysłu, do siedmiusetosobowej korporacji – z wizytą w G2A. Gry Onet, 2016-12-07. [dostęp 2017-01-18].
 2. The Early History of G2A (ang.). PRNewswire, 2015-12-20. [dostęp 2016-01-18].
 3. Katarzyna Grzebyk: G2A.COM. Globalny biznes gamingowy z Rzeszowa. BIZNESiSTYL.pl, 2016-07-01. [dostęp 2017-01-18].
 4. Zachowaliśmy energię start-upu w dużej firmie [dostęp 2017-10-10] (pol.).
 5. Meik S.: G2A: Marcin Kryszpin zur Bedeutung von Virtual Reality (niem.). ingame, 2015-08-20. [dostęp 2016-01-16].
 6. Zeena Al-Obaidi: Ride Through the Streets of Gotham City With G2A and MSI’s Latest VR App (ang.). VR Focus, 2016-05-30. [dostęp 2017-01-10].
 7. Jon Martindale: G2A’s first game is a VR themepark (ang.). KitGuru, 2017-01-16. [dostęp 2017-01-19].
 8. Papkin: Blunt Force: G2A zapowiada drugowojennego shootera. CD-Action, 2016-12-20. [dostęp 2017-01-10].
 9. Karol Kopańko: G2A 3D+, czyli polski sposób na przeniesienie postaci z gry do realnego świata. SpidersWeb, 2016-04-02. [dostęp 2017-01-18].
 10. G2A Pay. G2A.COM.
 11. Richard Scott-Jones: G2A aims to be "literally number one" for payment providers next year with G2A Pay (ang.). PCGamesN, 2016-12-06. [dostęp 2017-01-18].
 12. G2A Direct. G2A.COM.
 13. G2A Shield. G2A.COM.
 14. Richard Scott-Jones: G2A unveil game bundles in overhaul of controversial Shield service (ang.). PCGamesN, 2016-12-22. [dostęp 2017-01-18].
 15. G2A Gear. G2A.COM.
 16. Nie tylko klucze do gier. Od G2A będzie można kupić gamingowe ubrania oraz gadżety z gier. Dziennik Polska-Europa-Świat, 2016-12-08. [dostęp 2017-01-18].
 17. TiO, G2A Arena - nowa nazwa CWK w Jasionce, Biznes i Styl - Podkarpacki portal opinii [dostęp 2018-04-16] (pol.).
 18. INTERIA.PL, G2A Arena – nowoczesne centrum wystawiennicze zyskało nową nazwę [dostęp 2018-04-16] (pol.).
 19. G2A News. G2A.COM.
 20. Małopolskie Warsztaty Ultrasonografii w Położnictwie i Ginekologii :: Polish, www.malopolskieusg.pl [dostęp 2017-11-07] (pol.).
 21. Anna Gorczyca, Wyborcza.pl, rzeszow.wyborcza.pl, 29 września 2017 [dostęp 2017-11-07].
 22. Jan Latała, Wyborcza.pl, rzeszow.wyborcza.pl, 23 września 2017 [dostęp 2017-11-07].
 23. INTERIA.PL, Aplikacja VR ratującą życie autorstwa G2A Dev Studio i MWU 3D MODELS, 26 września 2017 [dostęp 2017-11-07] (pol.).
 24. EmaPob, Polak potrafi! To przełom w badaniu wad serca, telewizjarepublika.pl, 14 września 2017 [dostęp 2017-11-07].
 25. Piotr Jamrogiewicz, G2A.COM rozwija nowoczesne systemy rekomendacji i ochrony przed oszustwami w oparciu o Microsoft Azure - Centrum Prasowe, „Centrum Prasowe”, 12 lutego 2018 [dostęp 2018-03-08] (ang.).
 26. Jakub Szczęsny, G2A ma niespodziewanego sprzymierzeńca w walce z oszustami, „AntyWeb”, 12 lutego 2018 [dostęp 2018-03-08] (pol.).
 27. G2A.COM nawiązało współpracę z Microsoft - Aktualności, „www.decyzje-it.pl” [dostęp 2018-03-08].
 28. Studio należące do G2A usamodzielnia się i zmienia nazwę na Monad Rock | Graczpospolita.pl, „Graczpospolita.pl”, 19 lutego 2018 [dostęp 2018-09-04] (pol.).
 29. Monad Rock – nowe rzeszowskie studio tworzące gry - gospodarkaPodkarpacka.pl, gospodarkapodkarpacka.pl [dostęp 2018-09-04] (pol.).
 30. INTERIA.PL, Monad Rock – nowe rzeszowskie studio tworzące gry [dostęp 2018-09-04] (pol.).
 31. G2A.com Forms Monad Rock Videogame Studio, „VRFocus” [dostęp 2018-09-04] (ang.).
 32. G2A now provides electronics, hoping to become a “one-stop shop” for gaming, PCGamesN [dostęp 2018-09-04] (ang.).
 33. El futuro de G2A es la inteligencia artificial, „IGN España”, 1 sierpnia 2018 [dostęp 2018-09-04] (hiszp.).
 34. Patryk Procyk: G2A sponsorem tytularnym organizacji Virtus.pro. EsportNow, 2016-07-22. [dostęp 2017-01-18].
 35. Mike Stubbs: Sporting Lisbon enters eSports with top Portuguese FIFA player (ang.). MCVUK.com, 2016-07-21. [dostęp 2016-12-02].
 36. Patrick Klepek: How The Controversial Steam Key Marketplace G2A Got So Big (ang.). Polygon, 2016-08-01. [dostęp 2017-01-21].
 37. Jakub Kuczma, Bootcamp Virtus.pro i NAVI w Rzeszowie, 23 maja 2017 [dostęp 2017-10-10].
 38. Patryk Procyk, Bootcamp Virtus.pro i Na`Vi w Rzeszowie! | ESPORT NOW, esportnow.pl, 16 maja 2017 [dostęp 2017-10-10].
 39. GamingTuesday (ang.). Save the Children.
 40. Gamers, Streamers and Vloggers Gear Up for Giving Tuesday to Give Back to Save the Children (ang.). Save the Children, 2015-12-01. [dostęp 2017-01-21].
 41. Gamers, Streamers and Vloggers Gear Up for Giving Tuesday to Give Back to Save the Children (ang.). PR Newswire, 2015-12-01. [dostęp 2017-01-21].
 42. The Witcher is at Home in the G2A.COM Office (ang.). PR Newswire, 2016-02-15. [dostęp 2017-01-21].
 43. Andy Chalk: G2A calls League of Legends sponsorship ban "an aggressive attack" (ang.). PC Gamer, 2015-10-09. [dostęp 2017-01-18].
 44. Thiemo Bräutigam: G2A continues its awkward campaign against Riot Games (ang.). The Esports Observer, 2016-02-15. [dostęp 2017-01-17].
 45. Charlie Hall: As war of words between indie dev and reseller intensifies, IGDA distances itself (ang.). Polygon, 2016-06-22. [dostęp 2016-06-22].
 46. The tinyBuild Summer Madness Giveaway.
 47. Jakub Mirowski: Sporu tinyBuild Games z G2A ciąg dalszy. CD-Action, 2016-06-23. [dostęp 2017-01-17].
 48. G2A.COM/tinyBuild stanowisko (ang.). G2A.COM.
 49. Wesley Yin-Poole: Game key reseller G2A moves to legitimise its business (ang.). Eurogamer, 2016-07-08. [dostęp 2016-07-08].
 50. Cross: G2A ogłasza plan ogólnoświatowego wsparcia twórców gier. CD-Action, 2016-07-08. [dostęp 2016-07-08].
 51. Stevie Awards For Sales & Customer Service (ang.).
 52. Global Business Excellence Awards (ang.).
 53. UK Financial Services Award (ang.).
 54. G2A.COM wyróżnione w „Inicjatorze Innowacji”, „Business Insider”, 7 czerwca 2017 [dostęp 2017-10-06] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]