GAP (oprogramowanie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
GAP
Autor The GAP Group Centre for Interdisciplinary Research in Computational Algebra University of St. Andrews Mathematical Institute
Pierwsze wydanie 1986
Aktualna wersja stabilna 4.11.1
(2 marca 2021) [±]
System operacyjny Unix, Windows
Rodzaj CAS
Licencja GNU General Public License
Strona internetowa

GAP (Groups, Algorithms and Programming) – program typu CAS służący do przeprowadzania obliczeń na obiektach algebraicznych (zwłaszcza z obliczeniowej teorii grup).

GAP jest również nazwą języka programowania używanego w systemie GAP (większość dostępnych w tym systemie funkcji napisanych jest w tym właśnie języku).

Możliwości GAP-a obejmują:

Struktura tego systemu jest następująca: jądro programu, napisane w języku C realizuje funkcje takie jak: zarządzanie pamięcią, implementacja języka GAP, czy podstawowe środowisko użytkownika; biblioteka funkcji napisana jest głównie w języku GAP; dodatkowe pakiety – mogą realizować różne zadania (np. implementują struktury danych i algorytmy, umożliwiają korzystanie z innych programów; pakiet XGAP spełnia rolę GUI).

Jest to wolne oprogramowanie dostępne na licencji GNU GPL. GAP działa w systemach Unix (w szczególności w systemie GNU/Linux), MacOS oraz Windows (jednak niektóre dodatkowe pakiety dostępne wraz z systemem działają jedynie w systemach Unix).

Historia[edytuj | edytuj kod]

GAP powstał na Lehrstuhl D für Mathematik, RWTH w Akwizgranie w 1986 roku i był tam rozwijany do 1997, kiedy centrum koordynacji projektu zostało przeniesione do School of Mathematical and Computational Sciences na University of St Andrews w Szkocji. Latem 2005 roku zostało ponownie przeniesione do czterech ośrodków „GAP Centres” znajdujących się na Uniwersytecie w St. Andrews; w RWTH Aachen; na Uniwersytecie Technicznym w Brunszwiku i na Uniwersytecie Stanowym w Kolorado.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]