GLX

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
GLX
interfejs pośredniczący
Autor SGI
Język programowania C
Aktualna wersja stabilna 1.4
Licencja SGI FreeB License[1]
Strona internetowa
Schemat zależności GLX/AIGX z technologią Direct Rendering Infrastructure

GLX (ang. OpenGL Extension to the X Window System) – interfejs łączący OpenGL z X Window System i zapewniający działającym w oknach X Window System dostęp do funkcji OpenGL.

Historia[edytuj]

Silicon Graphics opracowało GLX i w 2011 r. opublikowało wersję 1.4 GLX, wraz z DRI i Mesa oraz została włączona do X Window System wydawanego przez X.Org Foundation od X11R6.7.0 oraz XFree86 od wersji 4.0.

19 września 2008 SGI utworzyło licencję SGI FreeB License w wersji 2.0, która „teraz powiela licencję X11 używaną przez X.Org” oraz „spełnia przyjęte przez społeczność FLOSS założenia wolnych licencji”[2].

Cechy GLX[edytuj]

GLX składa się z trzech części:

  • API zapewniające wsparcie dla OpenGL w aplikacjach X Window System
  • Rozszerzenie protokołu X, które pozwala klientowi (aplikacji OpenGL) przesłać polecenia odpowiedzialne za renderowanie grafiki 3D serwerowi X odpowiedzialnemu za wyświetlanie, a klient i program mogą działać na różnych komputerach
  • Rozszerzenie Serwera X, które przechwytuje od klienta polecenia renderujące i przekazuje je bibliotece OpenGL (najczęściej sprzętowo akcelerowanej biblioteki lub bibliotece Mesa, która w ostateczności pozwala na renderowanie programowe grafiki.

Jeśli klient i serwer działają na tym samym komputerze oraz mają dostęp do karty graficznej wspierającej akcelerację sprzętową grafiki 3D z użyciem odpowiedniego sterownika, te dwa komponenty mogą być przekazywane do DRI. W tym przypadku program może mieć bezpośredni dostęp do karty graficznej.

Obszerne informacje diagnostyczne dotyczące GLX, włącznie z GLX visual mogą zostać uzyskane za pomocą polecenia glxinfo. Narzędzie demonstracyjne glxgears pozwala na sprawdzenie szybkości renderowania grafiki oraz sprawdzenie, czy przyspieszane sprzętowo biblioteki są prawidłowo zainstalowane, jest również używane jako narzędzie do przeprowadzania benchmarku, chociaż nie zostało zaprojektowane do tego celu.

Zobacz też[edytuj]

  • AIGLX
  • GLUT
  • EGL: podobny wieloplatformowy interfejs pośredniczący między OpenGL ES lub VG oraz systemem graficznym

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy