Przejdź do zawartości

GNU Hurd

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
GNU Hurd
Logo GNU Hurd
Logo programu
Ilustracja
Interfejs użytkownika
Producent

Projekt GNU

Architektura

i386

Aktualna wersja

0.9
(18 grudnia 2016) [±]

Jądro

Mikrojądro

Środowisko pracy

Bash

Licencja

GNU General Public License

Wersja Live

T dostępna

Strona internetowa

GNU Hurdjądro systemu operacyjnego opartego na architekturze mikrojądra.

Ściśle technicznie Hurd nie jest jądrem, a jedynie zbiorem uprzywilejowanych serwerów działających w przestrzeni użytkownika i dostarczających takich usług jak system plików, obsługa terminala, dysku czy sieci reszcie systemu. W jądrach monolitycznych sterowniki tego typu znajdują się w jądrze.

System, którego jądrem jest Hurd, nazywa się GNU/Hurd (analogicznie do GNU/Linux) albo po prostu GNU, ponieważ Hurd jest częścią tego projektu.

Nazwa „Hurd” jest rekurencyjnym akronimem. Oznacza Hird of Unix-Replacing Daemons, „Hird” natomiast oznacza Hurd of Interfaces Representing Depth.

Dystrybucje

[edytuj | edytuj kod]

Obecnie nadającymi się do użytku dystrybucjami z jądrem Hurd – poza ręczną kompilacją systemu – są Debian GNU/Hurd i ArchHurd.

Zgodność ze standardem POSIX

[edytuj | edytuj kod]

Hurd jest częściowo zgodny ze standardem POSIX. Najważniejszą niezgodnością jest używanie systemu wątków Cthreads zamiast systemu określonego w standardzie POSIX (Pthreads). Planowane jest porzucenie Cthreads na rzecz Pthreads[1], tymczasowo istnieje biblioteka emulująca wątki Pthreads na bazie Cthreads.

Budowa

[edytuj | edytuj kod]

Mikrojądro

[edytuj | edytuj kod]

Obecnie Hurd używa mikrojądra Mach 4, powstałego na Uniwersytecie Carnegie-Mellon, lecz od lat pojawiają się propozycje zmiany mikrojądra. Są one wysuwane ze względu m.in. na słabą wydajność i przenośność oraz brak obsługi SMP w Mach 4.

Podjęto próbę nieoficjalnego przeniesienia Hurd na L4. Udało się uzyskać pewne sukcesy na L4Ka::Pistachio, a docelowo jest rozważana integracja z jądrem Coyotos i współpraca z jego autorami.

Serwery

[edytuj | edytuj kod]

Hurd bywa nazywany „zespołem serwerów” (bazujących na Machu lub innym mikrojądrze) wykonujących konkretne zadania. Do dyspozycji są serwery uwierzytelniania, haseł, procesów itd.

Nowatorskim rozwiązaniem zastosowanym w Hurdzie jest danie użytkownikom możliwości usunięcia lub zamiany jakiegokolwiek z serwerów. Użytkownicy mogą pisać też własne pełnoprawne serwery. Obszar systemu (w sensie obszaru, z którym użytkownik nie może nic zrobić) jest ograniczony do minimum.

Translatory

[edytuj | edytuj kod]

Inną ciekawą cechą jest mechanizm translatorów, działających na zasadzie filtrów nakładanych na konkretne miejsca w drzewie katalogowym (także na pliki). Za przykład translatora mógłby posłużyć mechanizm pozwalający na dostęp do zasobów FTP tak jak do zwykłego katalogu na dysku i operacje na tych zasobach tak jak na plikach lokalnych (tymi samymi narzędziami).

Współcześnie takie możliwości są oferowane w obrębie pojedynczych programów, a nie całego systemu, natomiast najbliższy odpowiednik translatorów dla systemów typu GNU/Linux to projekt FUSE (filesystem in userspace).

Dystrybucje GNU uruchamiające Hurda

[edytuj | edytuj kod]
Debian GNU/Hurd ze środowiskiem graficznym Xfce4 i przeglądarką Midori

Dystrybucje GNU bazujące na Hurdzie:

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. GNU Issues Convert Hurd Libraries and Servers to pthreads, dostęp 2011-10-07.
  2. nixos.org.
  3. Gnu.org: Nix-based GNU/Hurd System. 2012-03-21. [dostęp 2012-07-12].
  4. GNU Hurd/ hurd/ running/ live cd. [dostęp 2012-11-19].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]