Gałąź oliwna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gałąź oliwna

Gałąź oliwna (gałązka oliwna) – gałązka drzewa oliwkowego, symbol o wielorakim, pozytywnym znaczeniu – oznaczający pokój, nadzieję i lepszą przyszłość. Powstał w krajach basenu Morza Śródziemnego, tj. w obszarze występowania upraw oliwki europejskiej i znany jest z najstarszych kultur rozwijających się na tym obszarze[1].

W starożytnym Egipcie gałąź oliwna była symbolem zwycięstwa faraona. W starożytnej Grecji, także jako symbol zwycięstwa wręczana była (w formie wieńców oliwnych ze wzgórza Kroneio) zwycięzcom igrzysk olimpijskich. Gałąź oliwna pojawia się nierzadko w Biblii, m.in. w Księdze Rodzaju jako zwiastun końca biblijnego Potopu przyniesiony Noemu przez gołębicę.

Współcześnie gałąź oliwna symbolizuje pokój i pojednanie. Dwie otaczają świat na fladze ONZ. Znajduje się też w centrum nadawanego za dzieło pojednania między narodami odznaczenia Missio Reconciliationis.

Gałąź oliwna pojawia się często w herbach i godłach. Obecna jest na fladze Erytrei[2], w godle Włoch, Armenii i Somalilandu, na Wielkiej Pieczęci Stanów Zjednoczonych, pojawia się także na herbie gminy Świdnica.

Gałąź oliwna, jest także nieoficjalnym symbolem zakonu św. Benedykta pochodzącym od nazwy miejsca, gdzie ulokowano ich klasztor (Góra Oliwna, łac. Mons Oliveti, wł. Monte Oliveto, koło Ankony).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ludmiła Startek, Kazimierz Mynett: Rośliny ozdobne. Warszawa: Hortpress Sp z o.o., 2003, s. 443. ISBN 83-89211-16-5.
  2. a b c Alfred Znamierowski: Flagi świata: ilustrowany przewodnik. Warszawa: Horyzont, 2002, s. 44, 97, 98, 102. ISBN 83-7311-410-6. (pol.)