Gałęzatka (zwierzęta)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gałęzatka
Cordylophora caspia
(Pallas, 1771)
Gałęzatka
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ parzydełkowce
Gromada stułbiopławy
Podgromada Hydroidolina
Rząd Anthoathecata
Podrząd Filifera
Rodzina Cordylophoridae
Rodzaj Cordylophora
Synonimy
  • Bimeria baltica Stechow, 1927
  • Cordylophora albicola Kirchenpauer in Busk, 1861
  • Cordylophora americana Leidy, 1870
  • Cordylophora lacustris Allman, 1844
  • Cordylophora otagoensis Fyfe, 1929
  • Cordylophora whiteleggi von Lendenfeld, 1886
  • Tubularia cornea Aghardh, 1816[1]

Gałęzatka, kordylofora (Cordylophora caspia) – gatunek kolonijnego, słonawowodnego jamochłona z gromady stułbiopławów. Należy do przedstawicieli tej gromady, tworzących tzw. mech morski – kożuch, porastający rozmaite podwodne przedmioty. Tworzą go silnie porozgałęziane kolonie, wyróżniające się nieprzyjemnych zapachem. Złożone są one z posiadających delikatną osłonkę gałązek (stąd nazwa zwierzęcia), na których znajdują się setki nagich polipów o niewielu nitkowatych, luźno umieszczonych na ich powierzchni czułkach. Kolonie te dzielą się na męskie i żeńskie. Ich wysokość wynosi 2-4 cm, przy wysokości polipów 1-2 mm.[2]

W okresie zimowym pionowe części kolonii obumierają. Kolonia odradza się w następnym roku z pozostałości poziomych rozłóg. Oderwanie kolonii od przedmiotu, który porasta, wywołuje wzmożenie rozmnażania płciowego[2].

Gałęzatka zasiedla masowo zalewy i słonawowodne jeziora przybrzeżne polskiego wybrzeża Bałtyku. Występuje także w części zatok tego morza, rzadziej na płytkim dnie jego otwartych wód. Bezpośredni wpływ tego jamochłona na gospodarkę człowieka jest negatywny, ponieważ w miejscach bardzo pospolitego występowania gałęzatka obrasta zastawne sieci rybackie, poważnie utrudniając połowy przy ich użyciu[2].

Do tego samego rodzaju Cordylophora należą jeszcze 2 gatunki[1]. Przedstawiciele tego rodzaju zamieszkują wody nie tylko słonawe, ale i słodkie[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Cordylophora caspia (ang.). World Register of Marine Species.
  2. a b c Ludwik Żmudziński: Świat zwierzęcy Bałtyku. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1990, s. 76-77. ISBN 83-02-02374-4.
  3. Mały słownik zoologiczny. Bezkręgowce. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1976, s. 70.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]