Gałęzatka (zwierzęta)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gałęzatka
Cordylophora caspia
(Pallas, 1771)
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ parzydełkowce
Gromada stułbiopławy
Podgromada Hydroidolina
Rząd Anthoathecata
Podrząd Filifera
Rodzina Cordylophoridae
Rodzaj Cordylophora
Gatunek Gałęzatka
Synonimy
  • Bimeria baltica Stechow, 1927
  • Cordylophora albicola Kirchenpauer in Busk, 1861
  • Cordylophora americana Leidy, 1870
  • Cordylophora lacustris Allman, 1844
  • Cordylophora otagoensis Fyfe, 1929
  • Cordylophora whiteleggi von Lendenfeld, 1886
  • Tubularia cornea Aghardh, 1816[1]

Gałęzatka, kordylofora (Cordylophora caspia) – gatunek kolonijnego, słonawowodnego jamochłona z gromady stułbiopławów. Należy do przedstawicieli tej gromady, tworzących tzw. mech morski – kożuch, porastający rozmaite podwodne przedmioty. Tworzą go silnie porozgałęziane kolonie, wyróżniające się nieprzyjemnych zapachem. Złożone są one z posiadających delikatną osłonkę gałązek (stąd nazwa zwierzęcia), na których znajdują się setki nagich polipów o niewielu nitkowatych, luźno umieszczonych na ich powierzchni czułkach. Kolonie te dzielą się na męskie i żeńskie. Ich wysokość wynosi 2-4 cm, przy wysokości polipów 1-2 mm.[2]

W okresie zimowym pionowe części kolonii obumierają. Kolonia odradza się w następnym roku z pozostałości poziomych rozłóg. Oderwanie kolonii od przedmiotu, który porasta, wywołuje wzmożenie rozmnażania płciowego[2].

Gałęzatka zasiedla masowo zalewy i słonawowodne jeziora przybrzeżne polskiego wybrzeża Bałtyku. Występuje także w części zatok tego morza, rzadziej na płytkim dnie jego otwartych wód. Bezpośredni wpływ tego jamochłona na gospodarkę człowieka jest negatywny, ponieważ w miejscach bardzo pospolitego występowania gałęzatka obrasta zastawne sieci rybackie, poważnie utrudniając połowy przy ich użyciu[2].

Do tego samego rodzaju Cordylophora należą jeszcze 2 gatunki[1]. Przedstawiciele tego rodzaju zamieszkują wody nie tylko słonawe, ale i słodkie[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Cordylophora caspia (ang.). World Register of Marine Species.
  2. a b c Ludwik Żmudziński: Świat zwierzęcy Bałtyku. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1990, s. 76-77. ISBN 83-02-02374-4.
  3. Mały słownik zoologiczny. Bezkręgowce. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1976, s. 70.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]