Ga, ga. Chwała bohaterom

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ga, ga. Chwała bohaterom
Gatunek sci-fi
Data premiery 26 września 1986
Kraj produkcji Polska
Język polski
Czas trwania 84 min
Reżyseria Piotr Szulkin
Scenariusz Piotr Szulkin
Główne role Daniel Olbrychski
Katarzyna Figura
Jerzy Stuhr
Muzyka Zbigniew Górny
Zdjęcia Edward Kłosiński
Scenografia Halina Dobrowolska
Kostiumy Irena Iwaniuk, Ewa Krauze
Montaż Elżbieta Kurkowska
Wytwórnia Studio Filmowe Perspektywa
Dystrybucja Przedsiębiorstwo Dystrybucji Filmów

Ga, ga. Chwała bohaterom – polski film fabularny w reżyserii Piotra Szulkina, zrealizowany w 1986. Scenariusz filmu powstał na podstawie debiutanckiej powieści Mirosława P. Jabłońskiego Kryptonim Psima (Iskry 1982) oraz filmu Twaróg Pier Paola Pasoliniego. Film Szulkina jest ostatnią częścią tetralogii tego reżysera, złożonej również z filmów Golem, O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji oraz Wojna światów – następne stulecie.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu toczy się w XXI wieku. W świecie filmu ludzkość dokonała kolonizacji sąsiednich planet. Postęp techniczny w znacznym stopniu wyeliminował konieczność wykonywania pracy przez ludzi, co sprawiło, iż zaczęło m.in. brakować chętnych do wykonywania trudnego i niebezpiecznego zawodu, jakim był pilot promów kosmicznych. Braki kadrowe sprawiły, że zadanie to zaczęto powierzać więźniom. Jednym z takich więźniów-pilotów jest główny bohater, Scope.

Podczas jednej z misji Scope dociera do planety Australia-458, gdzie poznaje początkującą prostytutkę imieniem Once, i po zniknięciu której zostaje oskarżony przez miejscową policję o morderstwo, a następnie o gwałt na nieletniej. Celem tych działań jest chęć zorganizowania spektakularnej egzekucji w obecności tłumów na stadionie. Scope zostaje aresztowany, a śledczy proponuje mu uwolnienie w zamian za dokonanie zbrodni, za którą można by go skazać na śmierć. Scope zgadza się widząc w tym szansę na kontynuację poszukiwań Once. Pomoc w nich deklaruje mu sutener Al, który oferuje mu przekazanie Once w zamian za dużą kwotę pieniędzy. Aby ją zdobyć, Scope przeprowadza napad na bank, a następnie wymienia łup na Once. Obydwoje szczęśliwie docierają do pojazdu kosmicznego i odlatują w poszukiwaniu bezludnej planety.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]