Ga, ga. Chwała bohaterom

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ga, ga. Chwała bohaterom
Gatunek

fantastyka naukowa
dystopia

Rok produkcji

1986

Data premiery

26 września 1986

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Czas trwania

84 min

Reżyseria

Piotr Szulkin

Scenariusz

Piotr Szulkin

Główne role

Daniel Olbrychski
Katarzyna Figura
Jerzy Stuhr

Muzyka

Zbigniew Górny

Zdjęcia

Edward Kłosiński

Scenografia

Halina Dobrowolska

Kostiumy

Irena Iwaniuk
Ewa Krauze

Montaż

Elżbieta Kurkowska

Produkcja

Dorota Ostrowska-Orlińska

Wytwórnia

Studio Filmowe Perspektywa

Dystrybucja

Przedsiębiorstwo Dystrybucji Filmów

Ga, ga. Chwała bohaterom – polska fantastycznonaukowa dystopia filmowa z 1986 w reżyserii Piotra Szulkina. Scenariusz filmu powstał na podstawie powieści Kryptonim Psima (1982) Mirosława P. Jabłońskiego oraz filmu Twaróg (1963) Pier Paola Pasoliniego[1]. Film Szulkina jest ostatnią częścią tetralogii tego reżysera, złożonej również z filmów Golem, O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji oraz Wojna światów – następne stulecie.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu toczy się w XXI wieku. W świecie filmu ludzkość dokonała kolonizacji sąsiednich planet. Postęp techniczny w znacznym stopniu wyeliminował konieczność wykonywania pracy przez ludzi, co sprawiło, iż zaczęło m.in. brakować chętnych do wykonywania trudnego i niebezpiecznego zawodu, jakim był pilot promów kosmicznych. Braki kadrowe sprawiły, że zadanie to zaczęto powierzać więźniom. Jednym z takich więźniów-pilotów jest główny bohater, Scope[2].

Podczas jednej z misji Scope dociera do planety Australia-458, gdzie poznaje początkującą prostytutkę imieniem Once, i po zniknięciu której zostaje oskarżony przez miejscową policję o morderstwo, a następnie o gwałt na nieletniej. Celem tych działań jest chęć zorganizowania spektakularnej egzekucji w obecności tłumów na stadionie. Scope zostaje aresztowany, a śledczy proponuje mu uwolnienie w zamian za dokonanie zbrodni, za którą można by go skazać na śmierć. Scope zgadza się widząc w tym szansę na kontynuację poszukiwań Once. Pomoc w nich deklaruje mu sutener Al, który oferuje mu przekazanie Once w zamian za dużą kwotę pieniędzy. Aby ją zdobyć, Scope przeprowadza napad na bank, a następnie wymienia łup na Once. Obydwoje szczęśliwie docierają do pojazdu kosmicznego i odlatują w poszukiwaniu bezludnej planety[2].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Piotr Szulkin, reżyser filmu (2003)

Film Ga, ga został wyprodukowany przez Zespół Filmowy Perspektywa. Za reżyserię filmu odpowiadał Piotr Szulkin, który napisał też doń scenariusz. Zdjęcia do filmu zrealizował Edward Kłosiński, natomiast muzykę skomponował Zbigniew Górny. Scenografię do filmu stworzyła Halina Dobrowolska[3].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Krzysztof Loska pisał, iż w porównaniu z poprzednimi częściami tetralogii „przerysowanie, charakterystyczne dla groteskowego sposobu przedstawiania, jest tu jednak znacznie głębsze [...], na skraju autoparodii”[2]. Jakub Sebastian Konefał uznał Ga, ga za „adekwatną próbę wyszydzenia wszechobecnej poetyki amerykańskiej fali komiksowych superprodukcji”, czego dowodzi najbardziej pozbawiona właściwości i cech charakteru postać Scope’a[4]. Konefał zauważył, że to właśnie Ga, ga ze wszystkich dzieł tetralogii Szulkina „jest filmem, który najbardziej podoba się młodszemu pokoleniu widzów”[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Loska 2004 ↓, s. 179.
  2. a b c Loska 2004 ↓, s. 179–180.
  3. Ga, ga. Chwała bohaterom w bazie filmpolski.pl
  4. a b Konefał 2018 ↓, s. 223.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]