Ga-Ga/Zielone Żabki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zielone Żabki
Ilustracja
Przystanek Woodstock w 2014 r.
Rok założenia 1987
Pochodzenie Jawor,  Polska
Gatunek punk

Zielone Żabkizespół grający ska/punk pochodzący z Jawora, powstały w 1987 roku. Tworzyli go "Smalec", Tomasz Gala "Galik", Marek Miedziński "Mister" i Wojciech Miedziński "Viciu".

Na początku zespół nazywał się "Nieelektryczna Grupa Muzyczna". Nieelektryczna Grupa Muzyczna była grupą, dającą akustyczne koncerty na rynku w Jarocinie 1987 r. w składzie Smalec – bas akustyczny, Brambor oraz Mister na gitarach akustycznych, jednak gdy Brambor odszedł z zespołu, nazwa została zmieniona na Zielone Żabki.

W kwietniu 1988 r. grupa nagrywa w auli jaworskiego liceum 3 utwory, które później wysyła do organizatorów festiwalu Jarocin88. W materiale wysłanym znajdował się utwór "Kultura" później największy hit Zielonych Żabek. W 1988 roku Zielone Żabki zajęły pierwsze miejsce na Festiwalu w Jarocinie wybrany głosami uczestników festiwalu. Zielone Żabki po odebraniu z rąk Romana Rogowieckiego głównej nagrody "Złoty kameleon" potłukły porcelanową statuetkę rozrzucając ze sceny drobne kawałki w zebrany przed sceną tłum. Smalec powiedział wtedy: To dzięki Wam jesteśmy tu i teraz... każdemu należy się więc kawałek nagrody!

Zespół koncertował przez dwa lata, podczas których wiele kaset z ich utworami było nagrywanych i rozprowadzanych przez młodzież. ZZ w roku 1989 trafiają do Rozgłośni Harcerskiej, gdzie nagrywają "Kultura", "Dzieci są złe" i "Wojna". Utwór "List do Andrzeja" trafia na vinyl-skladankę "Jarocin88". Zespół grał koncerty po całej Polsce w ramach małych, jak i dużych festiwali. Warszawski "Rock Attack", świdnicka "Marchewka" czy chojnowskie "Młodzieżowe Spotkania Muzyczne" to jedne z wielu miejsc na trasie zespołu. Był w planach również wspólny wyjazd koncertowy na Ukrainę z zespołem Chłopcy z Placu Broni, ale ówczesna niepewna sytuacja polityczna Ukrainy pokrzyżowała plany obu zespołów. Zespół Zielone Żabki miał nawet nagrać płytę dla jednej z francuskich niezależnych wytwórni – jednak z powodu braku porozumienia w grupie w 1990 roku zespół rozpadł się. Smalec założył punkowy zespół Ga-Ga, a Mister – Positive Vibration.

W latach 1995-96 odbyły się sesje nagraniowe, podczas których została nagrana płyta "Lekcja Historii" z 20 piosenkami, 5 dodatkowymi nagraniami w formacie MP3 oraz teledyskiem do piosenki Kultura. W sesjach uczestniczył Smalec, Mister i Jagat Pita. Płyta ukazała się w czerwcu 2003 roku. W 2005 roku doszło do połączenia Zielonych Żabek i Ga-Gi, przez lidera obu tych zespołów - Smalca. Zespół wyprodukował krążek „Fakty i Fikcje”, którego przedpremiera odbyła się w sierpniu 2009 na Przystanku Woodstock.

Skład[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  • Twoja Anarchia (live) – amatorski zapis koncertu (1994)
  • Dzieci Są Złe (1994)
  • Orkiestra do tańca już gra (1995)
  • Lekcja Historii (2003)
  • Czas Walki (2005)
  • Fakty i Fikcje (2009)
  • Alternatywne Światy (2011)
  • Nowy porządek (2015)