Ga-Ga/Zielone Żabki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ga-Ga Zielone Żabki
Ilustracja
Przystanek Woodstock w 2014 r.
Inne nazwy Nieelektryczna Grupa Muzyczna
Rok założenia 1987 jako Zielone Żabki

1989–1997 jako Ga-Ga (od 1997 zespół zawieszony)
2005 jako Ga-Ga Zielone Żabki

Pochodzenie Jawor,  Polska
Gatunek punk
Wydawnictwo muzyczne Lou Rocked Boys/Rockers Publishing, Zamek Nadaje, AA MTJ
Powiązania Ga-Ga, Zielone Żabki, Positive Vibrations, Radical News, Radykalna Wieś
Skład
Mirosław „Smalec/MADHU” Malec,

Marcin „Lisu” Lisowski, Arkadio Jaffa, Piotr „Broda” Wołyniec

Byli członkowie
Wojciech „Viciu” Miedziński, MSI, Brambor, Jagat Pita, Tomasz „Galik” Gala, Marek „Mister” Miedziński
Współpracownicy
Doda Stępień

Zielone Żabki – zespół grający ska/punk, pochodzący z Jawora, powstały w 1987 roku. Tworzyli go Mirosław „Smalec” Malec, Tomasz „Galik” Gala, Marek „Mister” Miedziński i Wojciech „Viciu” Miedziński.

Na początku zespół nazywał się „Nieelektryczna Grupa Muzyczna”. Nieelektryczna Grupa Muzyczna była grupą dającą akustyczne koncerty na rynku w Jarocinie w 1987 r. w składzie Smalec na basie akustycznym oraz Brambor i Mister na gitarach akustycznych, jednak gdy Brambor odszedł z zespołu, nazwa została zmieniona na „Zielone Żabki”.

W kwietniu 1988 r. grupa nagrała w auli jaworskiego liceum 3 utwory, które później wysłała do organizatorów festiwalu Jarocin88. W materiale wysłanym znajdował się utwór „Kultura”, później największy hit Zielonych Żabek. W 1988 roku Zielone Żabki zajęły pierwsze miejsce na Festiwalu w Jarocinie zdobyte głosami uczestników festiwalu. Zielone Żabki po odebraniu z rąk Romana Rogowieckiego głównej nagrody „Złoty kameleon” potłukły porcelanową statuetkę rozrzucając ze sceny drobne kawałki w zebrany przed sceną tłum. Smalec powiedział wtedy: „To dzięki Wam jesteśmy tu i teraz... każdemu należy się więc kawałek nagrody!”.

Zespół koncertował przez dwa lata, podczas których wiele kaset z ich utworami było nagrywanych i rozprowadzanych przez młodzież. Zielone Żabki w 1989 r. trafiły do Rozgłośni Harcerskiej, gdzie nagrały utwory „Kultura”, „Dzieci są złe” i „Wojna”. Utwór „List do Andrzeja” trafił na skladankę „Jarocin88”. Zespół grał koncerty w całej Polsce w ramach małych jak i dużych festiwali. Warszawski „Rock Attack”, świdnicka „Marchewka” czy chojnowskie „Młodzieżowe Spotkania Muzyczne” to jedne z wielu miejsc na trasie zespołu. Był w planach również wspólny wyjazd koncertowy na Ukrainę z zespołem Chłopcy z Placu Broni, ale ówczesna niepewna sytuacja polityczna Ukrainy pokrzyżowała plany obu zespołów. Zespół Zielone Żabki miał nawet nagrać płytę dla jednej z francuskich niezależnych wytwórni – jednak z powodu braku porozumienia w grupie w 1989 roku[1] zespół rozpadł się. Smalec założył punkowy zespół Ga-Ga, a Mister – Positive Vibration[2].

Zespół Ga-Ga w 1992 był laureatem Festiwalu w Jarocinie. Na kolejnym wystąpili już jako goście. W połowie 1994 r. Smalec związał się z Towarzystwem Świadomosci Kryszny, co wyraźnie wpłynęło na muzykę zespołu (szczególnie ostatnia płyta Reinkarnacja). W 1996 roku zespół przestał istnieć, Smalec wraz z Pietką założyli nową grupę Radical News. W 2005 roku ukazał się album Czas Walki, zawierający studyjny materiał nagrany w 1996 roku i nigdy wcześniej nie publikowany[1].

W latach 199596 odbyły się sesje nagraniowe, podczas których została nagrana płyta „Lekcja Historii” z 20 utworami, 5 dodatkowymi nagraniami w formacie MP3 oraz teledyskiem do utworu Kultura. W sesjach uczestniczyli Smalec, Mister i Jagat Pita. Album ukazał się w czerwcu 2003 roku. W 2005 roku doszło do połączenia Zielonych Żabek i Ga-Gi, przez lidera obu tych zespołów – Smalca. Zespół nagrał album „Fakty i Fikcje”, którego przedpremiera odbyła się w sierpniu 2009 na Przystanku Woodstock[3].

Zespół aktywnie współtworzy Festiwal Wegetariada w Jaworze. Podczas edycji w roku 2018 zespół zagrał we wspólnym projekcie Zamek Nadaje Wajb wraz z zespołami Positive Vibrations, Radical News i Radykalna Wieś[4]. Zespół uczestniczy corocznie w Przystanku Woodstock / Pol’and’Rock Festivalu i występuje na Scenie Viva Kultura (Scena w Pokojowej Wiosce Kryszny).

Skład[edytuj | edytuj kod]

Obecny skład zespołu (jako Ga-Ga Zielone Żabki)[1][edytuj | edytuj kod]

 • Mirosław „Smalec/MADHU” Malecgitara basowa, gitara akustyczna, wokal
 • Marcin „Lisu” Lisowski – gitary
 • Arkadio Jaffa – gitara basowa
 • Piotr „Broda” Wołyniec – perkusja
 • Doda Stępień – wokal wspierający na wielu koncertach[5]

Byli członkowie zespołu[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 • Twoja Anarchia (live) – amatorski zapis koncertu (1994)
 • Dzieci Są Złe (1994)
 • Orkiestra do tańca już gra (1995)
 • Lekcja Historii (2003)
 • Fakty i Fikcje (2009)
 • Alternatywne Światy (2011)
 • Nowy porządek (2016)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Ga-Ga Zielone Żabki, www.facebook.com [dostęp 2018-08-26] (pol.).
 2. ATEKTURA, Positive Vibration - tajemnicza legenda - TegoSlucham.pl, TegoSlucham.pl [dostęp 2018-08-26].
 3. Ga-Ga/Zielone Żabki :: Dyskografia :: RMF FM, www.rmf.fm [dostęp 2018-08-26] (pol.).
 4. Wegetariada już w sobotę! [ZAPROSZENIE] - FaktyJawor, „FaktyJawor”, 5 lipca 2018 [dostęp 2018-08-26] (pol.).
 5. Koncert GA-GA Zielone Żabki, „PHOTO IS COLOR”, 1 września 2017 [dostęp 2018-08-26] (pol.).