Przejdź do zawartości

Gaara

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gaara
我愛羅
część pierwsza: Genin
część druga: Kazekage
Postać z Naruto
Ilustracja
Cosplayer przebrany za Gaarę
Pierwsze wystąpienie

rozdział 35. (manga)
odcinek 20. (anime)

Dubbing

Akira Ishida
Łukasz Lewandowski

Dane biograficzne
Pochodzenie

Suna

Data urodzenia

19 stycznia

Inne informacje
Wiek

część pierwsza: 12-13
część druga: 15-16

Wzrost

część pierwsza: 148,1 cm
część druga: 166,1 cm

Masa

część pierwsza: 40,2 kg
część druga: 50,9 kg

Gaara (jap. 我愛羅 dosł. „Szata Zaciekłej Miłości”) – fikcyjna postać występująca w mandze i anime Naruto. Jest znany również jako Pustynny Gaara lub Gaara z Pustyni (jap. 砂瀑の我愛羅 Sabaku no Gaara).[1]

Biogram[edytuj | edytuj kod]

Postać pod wieloma względami podobna do głównego bohatera – Naruto Uzumaki. W przeciwieństwie do niego Gaara zamknął się w sobie i za sens swojego istnienia przyjął zabijanie każdego, kto chciałby go skrzywdzić.

Z powodu zapieczętowanego w nim z rozkazu ojca, Czwartego Kazekage, demona (Shukaku) był unikany w dzieciństwie przez innych mieszkańców wioski. Demon ten bronił go przed wszelkimi ranami, przez co nie rozumiał, czym jest cierpienie i ból. Zagubiony Gaara został oddany pod opiekę Yashamaru – wuja, który według Gaary starał się pokazać chłopcu jak powinny wyglądać relacje międzyludzkie, jednak wprawdzie Yashamaru chciał zabić chłopca i atakując go nocą sam poniósł śmierć.

Swój światopogląd manifestuje kanji (jap. ai) na swoim czole oznaczającym miłość.

Jako nastolatek zostaje przydzielony do drużyny z rodzeństwem: Temari i Kankurō. Brał udział w ataku na Konohę. Wspiera drużynę Shikamaru w misji sprowadzenia Sasuke do Konohy. Ratuje Lee Rocka przed Kimimaro Kaguyą.

W Naruto Shippūden Gaara staje się przywódcą wioski Suna. Zostaje uprowadzony przez Akatsuki. Akatsuki wyciągają z niego demona, co kończy się jego śmiercią. Do życia przywraca go Chiyo wraz z pomocą Naruto, jednak sama przypłaca to własnym życiem.[2][3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gaara (Postać) - Shinden [online], shinden.pl [dostęp 2023-12-20] (pol.).
  2. Gaara [online], Naruto Wiki [dostęp 2023-12-20] (pol.).
  3. Gaara [online], Bohaterowie Wiki [dostęp 2023-12-20] (pol.).