Gabriel Fahrenheit

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dom Fahrenheitów w Gdańsku, ul. Ogarna 95 (2014)

Daniel Gabriel Fahrenheit (ur. 24 maja 1686 w Gdańsku, zm. 16 września 1736 w Hadze) – niemiecki fizyk i inżynier[1] pochodzący z Gdańska. Większość okresu naukowego spędził w Niderlandach. Wynalazca termometru rtęciowego, twórca skali temperatur używanej w niektórych krajach anglosaskich.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Fahrenheit urodził się jako syn kupca Daniela Fahrenheita i jego żony Concordii, z domu Schumann, pochodzącej ze znanego rodu gdańskich przedsiębiorców. Rodzina Fahrenheitów wywodziła się prawdopodobnie z Hildesheim[2]. Dziadek fizyka w 1650 r. przybył do Gdańska z Knipawy – jednego z trzech miast wchodzących w skład Królewca.

Daniel Gabriel był najstarszym z piątki dzieci, które dożyły wieku dorosłego. Po śmierci rodziców opuścił Gdańsk i przeniósł się do Holandii, a w roku 1717 osiedlił się w Hadze. Od roku 1718 nauczał chemii w Amsterdamie, zaś w 1724 został członkiem Towarzystwa Królewskiego w Londynie. Zarobkowo zajmował się wyrabianiem termometrów, barometrów oraz wysokościomierzy. Jako pierwszy zastosował w termometrach rtęć. W 1725 opracował termometryczną skalę Fahrenheita. W 1721 opisał zjawisko przechłodzenia wody. Stwierdził także zależność temperatury wrzenia wody od ciśnienia.

Podobizna[edytuj | edytuj kod]

Podobizna Daniela Gabriela Fahrenheita nie zachowała się do dzisiejszych czasów. Wyzwanie stworzenia wizerunku podjęli w 276 lat po śmierci uczonego informatycy z Politechniki Gdańskiej. Wykorzystując algorytm genetyczny[3] poddali analizie wizerunki rodowitych gdańszczan z czasów Fahrenheita, portretów jego rodziny i dwóch epitafiów mu poświęconych.

Senat Politechniki Gdańskiej, chcąc upamiętnić Fahrenheita, nazwał jego imieniem jeden z uczelnianych dziedzińców[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Daniel Gabriel Fahrenheit | Polish-born Dutch physicist | Britannica.com
  2. Horst Kant: G.D. Fahrenheit – R.-A.F. de Reaumur – A. Celsius (= Biographien hervorragender Naturwissenschaftler, Techniker und Mediziner 73), wyd. Teubner, Leipzig 1984.
  3. Strona Główna - Politechnika Gdańska
  4. Politechnika Gdańska. Fakty i liczby.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]