Przejdź do zawartości

Gabriel Scott

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gabriel Scott
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

8 marca 1874
Leith

Data i miejsce śmierci

9 lipca 1958
Arendal

Narodowość

norweska

Dziedzina sztuki

literatura, dramat

Gabriel Scott (ur. 8 marca 1874 w szkockim Leith, zm. 9 lipca 1958 w Arendal) – norweski poeta, dramaturg i autor utworów dla dzieci.

Scott było jego pierwszym imieniem, na cześć pisarza Waltera Scotta[1]. W wieku siedmiu lat wraz z rodziną przeprowadził się do Norwegii, gdyż jego ojciec, pastor, objął parafię w Høvåg. Trzykrotnie żonaty.

Zadebiutował w r. 1894 zbiorem wierszy Digte, następnie powieść Tante Pose. Dopiero jednak powieść Jernbyrden wydana w r. 1915 przyniosła mu uznanie wśród krytyków[1]. Jego najbardziej znaną książką jest wydana w r. 1918 Kilden eller Brevet om fiskeren Markus (Źródło albo list o Marku rybaku), gdzie przedstawia proste przemyślenia prostego człowieka[2]. W 1911 teatr w Oslo wystawił jego komedię pt. Wieża Babel. Opowiada ona o małym norweskim mieście przejętej przez mówiących nynorsk, którzy zamierzają wyrżnąć wszystkich sprzeciwiających się tej wersji językowej. Sztuka kończy się tym, iż zwolennicy nynorsk zabijają się nawzajem, bo nie mogą ustalić nazwy kraju: Noregr, Thule, Ultima, Ny-Norig, czy Nyrig[3]. Podczas prezentacji tej sztuki co najmniej raz wybuchła awantura na widowni. Scott napisał również kilka książek dla dzieci.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

W r. 1936 otrzymał skandynawską nagrodę literacką Gyldendals legat.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Gabriel Scott – utdypning (NBL-artikkel). [dostęp 2011-10-30].
  2. Gabriel Scott – Store norske leksikon. [dostęp 2011-10-30]. (norw.).
  3. Olaf Almenningen: Studentar i målstrid. [dostęp 2011-10-30]. (norw.).