Gadżety pulpitu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gadżety Pulpitu (ang. Windows Desktop Gadgets nazwane także Windows Sidebar w Windowsie Vista) to oprogramowanie umożliwiające użycie widżetów z interfejsem graficznym użytkownika (GUI). Widżety zawarte w tej aplikacji pokazują stan niektórych elementów systemu operacyjnego, jednak mogą zbierać i przedstawiać informacje z innych źródeł niż dysk twardy komputera (chociazby Internetu) takie jak: pogoda, informacje giełdowe, dane z serwisów takich jak eBuy. Progaram pojawił się w systemie Windows Vista, w którym przeznaczono dla niego specjalny pasek po prawej stronie ekranu. Program został usunięty w systemie Windows 8, a jego rozwój nie był kontynowany.

Przegląd – działanie aplikacji[edytuj | edytuj kod]

Gadżety Pulpitu zawierają wiele małych aplikacji, opartych na Skrypcie Windows i kodzie HTML. Wyświetają informacje systemowe, takie jak użycie procesora i karty graficznej (w procentach). Pokazują też informacje z Internetu, zazwyczj poprzez kanał RSS. Dla gadżetów przeznaczony jest pasek boczny, jednak zarówno w Windowsie Vista jak i nowszych wersjach systemu gadżety mogą być "przenoszone" w inne miejsca na pulpicie. W windowsie Vista dostepnych jest jedenaście gadżetów:

Gadżety w Windows Vista według zastosowania
Organizacja Prezentacja informacji z innych źródeł Inne zadania (w tym rozrywka) Prezentacja stanu systemu
Kalendarz Pokaz slajdów Konwersja walut Miernik aktywności CPU i GPU
Zegar Pogoda Notatnik
Kontakty Giełda Puzzle

Microsoft udostępnił link do Windows Live Gallery, gdzie można było pobrać dodatkowe gadżety, jednak strona została zamknięta 1 października 2011 roku

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]