Gadające głowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gadające głowy
Gatunek film dokumentalny
Kraj produkcji Polska
Język polski
Czas trwania 14 min
Reżyseria Krzysztof Kieślowski
Scenariusz Krzysztof Kieślowski
Zdjęcia Piotr Kwiatkowski
Jacek Petrycki
Montaż Alina Siemińska
Wytwórnia Wytwórnia Filmów Dokumentalnych

Gadające głowy – polski czarno-biały film dokumentalny z 1980 według scenariusza i w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego, wyprodukowany w Wytwórni Filmów Dokumentalnych w Warszawie. Film zdobył wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Oberhausen (1981).

Treść[edytuj | edytuj kod]

Kieślowski w 1979 roku przeprowadził swoistą sondę socjologiczną polegającą na zrobieniu wywiadów z setkami Polaków. Podczas wywiadów Kieślowski zadawał cztery pytania:

  • w którym roku się urodziłeś?
  • kim ty jesteś?
  • co jest dla ciebie najważniejsze?
  • czego byś chciał (czego oczekujesz od przyszłości)?

Z zarejestrowanych materiałów wybrał 44 osoby, które uporządkował chronologicznie od niemowlaka do stuletniej staruszki. W ten sposób powstał 14-minutowy, zbiorowy portret Polaków.

Kontynuacje i nawiązania[edytuj | edytuj kod]

W 1997 roku grupa studentów polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, Anna Kaplińska, Iwona Kurz, Jacek Łagowski, Emilia Sadowska, Aleksandra Sekla oraz Teodor Sobczak, zrealizowała krótkometrażowy film dokumentalny zatytułowany Kwestionariusz, w którym setce Polaków zadano takie same pytania, jakie Kieślowski postawił swoim ankietowanym[1].

W 2004 roku powstał film Gadające głowy II, wyreżyserowany przez Krzysztofa Wierzbickiego. Reżyser przywołuje sceny z dokumentu Kieślowskiego, ponownie oddaje głos niektórym bohaterom, którzy odpowiadali na pytania Kieślowskiego, pozwala im przed kamerą skomentować swoje ówczesne stwierdzenia. Druga część filmu to powtórzenie ankiety, jaką niegdyś przeprowadził Kieślowski, wśród Polaków XXI wieku[2].

Zespół Myslovitz na płycie Happiness Is Easy z 2006 roku zamieścił piosenkę „Gadające głowy 80-06”, która jest inspirowana dokumentem Kieślowskiego. Tekst w znacznej części składa się z cytatów i parafraz wypowiedzi bohaterów filmu Kieślowskiego[3].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

  • Wyróżnienie Honorowe na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Oberhausen w 1981 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. filmpolski.pl: KWESTIONARIUSZ (Kaplińska A. i in.). [dostęp 2010-02-16].
  2. filmpolski.pl: GADAJĄCE GŁOWY II. [dostęp 2010-02-16].
  3. „Happiness Is Easy”, Myslovitz.pl [dostęp 2010-02-16] [zarchiwizowane z adresu 2010-02-04].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]