Gadożer kongijski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gadożer kongijski
Dryotriorchis spectabilis[1]
(Schelegel, 1863)
Gadożer kongijski
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd ptaki neognatyczne
Rząd szponiaste
Rodzina jastrzębiowate
Podrodzina jastrzębie
Rodzaj Dryotriorchis
Shelley, 1874
Gatunek gadożer kongijski
Podgatunki
  • C. s. spectabilis (Schlegel, 1863)
  • C. s. batesi (Sharpe, 1904)
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Gadożer kongijski[3] (Dryotriorchis spectabilis) – gatunek ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae). Jego grzbiet jest ciemnobrązowy, brzuch i klatka piersiowa - biała z brązowymi plamkami i paskami. Głowa ma odcień jasnobrązowy, urozmaicony ciemnymi smugami wzdłuż policzków i gardła. Oczy są żółto-brązowe, skrzydła ciemne, a ogon jasnobrązowy z sześcioma prostopadłymi, białymi pasami. Osobniki tego gatunku osiągają długość 54-60 cm. Wydają odgłosy zbliżone do miauczenia kotów.

Żyją w gęstych, nizinnych lasach, pomiędzy równoleżnikami 9°N a 9°S, głównie na wysokościach od 0 do 900 m n.p.m. Występują w Afryce zachodniej i środkowej, m.in.: w Gwinei, Gabonie, Demokratycznej Republice Konga i Angoli. Gadożery kongijskie żywią się wężami, jaszczurkami, płazami i małymi ssakami. Okres godowy trwa od października do grudnia w Gabonie i od czerwca do listopada w Demokratycznej Republice Konga.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dryotriorchis spectabilis, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. BirdLife International 2012, Dryotriorchis spectabilis [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2016 [online], wersja 2016-1 [dostęp 2016-10-26] (ang.).
  3. Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek, M. Kuziemko: Plemię: Circaetini Sundevall, 1836 (Wersja: 2016-02-24). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2016-10-26].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]