Gaius Baltar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gaius Baltar
Postać z Battlestar Galactica
Ilustracja
Aktor James Callis w 2007 roku.
Grany przez James Callis
Inne informacje
Specjalność naukowiec

Gaius Baltar – postać fikcyjna, bohater serialu Battlestar Galactica. W tę rolę wcielił się aktor James Callis.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Gaius Baltar wychował się na planecie Aerelon, będącej „koszykiem żywności”[1] dla Dwunastu Kolonii. Po swoich osiemnastych urodzinach przeniósł się na planetę Caprica gdzie prowadził badania naukowe. Uważał, że zakaz używania sztucznej inteligencji wprowadzony po pierwszej wojnie z Cylonami nie jest dobrym pomysłem. Z czasem zyskał sławę wśród inteligencji. Miał dostęp do technologii obronnych Dwunastu Kolonii. Fakt ten wykorzystali Cyloni, którzy wysłali Number Six (w tej roli Tricia Helfer), aby uwiodła Baltara i zmusiła go do kolaboracji przeciwko ludzkości.

Po ataku Cylonów[edytuj | edytuj kod]

Baltar przeżył potężną eksplozję nuklearną na powierzchni Caprici. Udało mu się dostać na pokład statku Battlestar Galactica dzięki Karlowi Agathonowi, który ustąpił mu miejsca w odlatującym statku pilotowanym przez Sharon Valerii. Komandor William Adama wyznaczył doktorowi zadanie skonstruowania wykrywacza Cylonów.

Wkrótce Baltara zaczęły nękać dziwne objawy: jako jedyny widział i słyszał kopię kobiety-Cylona, z którą miał kontakt przed zagładą ludzkości (Number Six). Podejrzewał on kilka możliwych przyczyn: chorobę (schizofrenię), halucynacje lub wszczepienie przez Cylonów układu scalonego do mózgu.

New Caprica[edytuj | edytuj kod]

Odkrycie planety New Caprica zbiegło się w czasie z wyborami prezydenckimi. Baltar ogłosił, że zamierza skolonizować planetę, co dało mu zwycięstwo nad kontrkandydatką Laurą Roslin[2].

Poprzednik
Laura Roslin
Prezydent Dwunastu Kolonii Następca
Tom Zarek

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. cytat: „food basket for the twelve worlds”
  2. Lay Down Your Burdens