Galaktyczna Federacja Niezależnych Sojuszów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Galaktyczna Federacja Niezależnych Sojuszów
Forma rządu Republika federalna
Oficjalny język Basic
Stolica Coruscant
Założenie 28 ABY
Fragmentacja 41 ABY
130 ABY
Reorganizacja 41 ABY jako Imperium Fela
130 ABY jako Imperium Sithów Dartha Krayta i Imperium na wygnaniu

Galaktyczna Federacja Niezależnych Sojuszów (także Sojusz Galaktyczny) – rząd w fikcyjnej Galaktyce Gwiezdnych wojen, utworzony ok. 26 lat ABY.

Ok. 25 lat ABY rozpoczęła się inwazja Yuuzhan Vongów na Galaktykę. W krótkim czasie flota Nowej Republiki została rozbita, a jej rząd stanął w obliczu zniszczenia całego inteligentnego życia w Galaktyce. Vongowie zmierzali w tym czasie w kierunku Coruscant. Kiedy rozpoczęła się wielka bitwa na orbicie tej planety, rząd Nowej Republiki znalazł się w stanie rozpadu. Zapanowała anarchia. Flota przegrała bitwę i wycofała się na Borleias. Większość członków rządu zginęła lub zaginęła.

W tej sytuacji najwyżsi dowódcy wojskowi, znajdujący się na Borleias, zadecydowali o utworzeniu nowego rządu, Galaktycznej Federacji Niezależnych Sojuszów, która miała kontynuować walkę z Vongami. Z czasem jej przywódcą został Cal Omas, pochodzący z Alderaanu. Podstawowym zadaniem, jakie sobie postawiono, było odparcie ataku Yuuzhan Vongów. Federacja dysponowała większością tych jednostek Nowej Republiki, które przetrwała dotychczasowe bitwy, a po zawarciu sojuszu z admirałem Pellaeonem - także siłami Resztek Imperium.

Po dłuższej kampanii wojennej, siłom Federacji udało się doprowadzić do wielkiego zwycięstwa nad Vongami w przestworzach Yuuzhan'tar (dawniej Coruscant) i zawarcia z nimi pokoju. Przed rządem stanęło jednak niezmiernie trudne zadanie odbudowania zniszczonych światów Galaktyki. Stolicą Sojuszu został tymczasowo Denon.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]