Galaxy Science Fiction

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Galaxy Science Fiction
Ilustracja
Okładka pierwszego numeru z okładką, którą stworzył David Stone.
Częstotliwość

miesięcznik

Państwo

 Stany Zjednoczone

Wydawca

World Editions

Tematyka

fantastyka

Pierwszy numer

1950

Ostatni numer

1980

Redaktor naczelny

H.L. Gold(inne języki), Frederik Pohl

Galaxy Science Fictionamerykańskie czasopismo science fiction wydawane w latach 1950-1980[1]. Zostało założona przez francusko-włoską firmę World Editions, która w tym czasie próbowała wejść na amerykański rynek. Redaktorem naczelnym został H.L. Gold(inne języki), dzięki któremu Galaxy szybko stało się czołowym czasopismem fantastycznonaukowym swoich czasów, skupiając się na opowiadaniach o tematyce społecznej, a nie technologicznej. W 2017 wszystkie artykuły zostały udostępnione za darmo w sieci[2].

W trakcie swojej kadencji Gold opublikował wiele istotnych opowiadań, w tym tekst The Fireman Raya Bradbury’ego, który później został rozbudowany jako Fahrenheit 451'[2]. Poza tym na łamach magazynu pojawili się Władcy marionetek Roberta A. Heinlein oraz Człowiek do przeróbki Alfreda Bestera[3]. W 1952 roku magazyn został zakupiony przez Roberta Guinna. W późnych latach 50. Frederik Pohl pomagał Goldowi w większości aspektów produkcji czasopisma. Gdy Gold podupadł na zdrowiu pod koniec 1961 Pohl przejął stanowisko redaktora naczelnego, choć już od dłuższego czasu zajmował się większością produkcji.

Po przejęciu władzy przez Pohla sukces czasopisma trwał nadal. Naczelny publikował twórczość takich autorów jak Cordwainer Smith, Jack Vance, Harlan Ellison i Robert Silverberg. Pohl nigdy jednak nie wygrał nagrody Hugo za zarządzanie tym pismem, za to zdobywając tę nagrodę trzykrotnie za prowadzenie siostrzanego magazynu, If(inne języki). W 1969 Guinn sprzedał Galaxy firmie Universal Publishing and Distribution Corporation (UPD). Pohl zrezygnował ze stanowiska, które zajął Ejler Jakobsson. Za jego panowania magazyn stracił na jakości, którą odzyskał w trakcie rządów Jamesa Baena, który przejął kontrolę nad Galaxy w 1974. Gdy jednak wyjechał w 1977 stan czasopisma znów się pogorszył i zaczęły pojawiać się problemy finansowe: pisarze nie otrzymywali wynagrodzenia na czas, pojawiły się problemy z harmonogramem. Pod koniec lat siedemdziesiątych tytuł został sprzedany wydawcy Galileo, Vincentowi McCaffreyowi, który wydał tylko jeden numer w 1980. W 1994 Galaxy przebudziło się na chwilę jako pół-profesjonalny magazyn, wydany przez syna H.L. Golda, E.J. Golda(inne języki): wtedy czasopismo pojawiało się raz na dwa miesiące.

W trakcie swojej największej popularności czasopismo wywarło ogromny wpływ na fantastykę naukową. Od początku był uważany za jeden z wiodących magazynów science fiction, a jego wpływ nie osłabł, aż do odejścia Phola w 1969. Gold wprowadził do niego wyrafinowaną, intelektualną subtelność, jak komentował do Pohl, który dodał, że po Galaxy było niemożliwym, aby pozostać naiwnym[4]. Historyk zajmujący się fantastyką naukową, David Kyle(inne języki), zgodził się, komentując, że spośród wszystkich redaktorów na i poza sceną powojenną, najbardziej wpływowym był bez wątpienia H.L. Gold[5]. Kyle zasugerował, że nowy kierunek wyznaczony przez Golda doprowadził do eksperymentalnej Nowej Fali, definiującej ruch literatury fantastycznonaukowej w latach 60. XX wieku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Phil Stephensen-Payne, Galaxy Science Fiction, philsp.com [dostęp 2018-11-13].
  2. a b One of the greatest science fiction magazines is now available for free online, „The Verge” [dostęp 2018-11-13].
  3. Free: 355 Issues of Galaxy, the Groundbreaking 1950s Science Fiction Magazine, „Open Culture” [dostęp 2018-11-13] (ang.).
  4. Frederik Pohl, „Introduction” w „Thirty Years of Innovative Science Fiction”, s. 12.
  5. David Kayle, A Pictorial History of Science Fiction, s. 119–120, ISBN 0-600-38193-5.