Galeria „Fra Angelico”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Galeria „Fra Angelico”
Państwo

 Polska

Miejscowość

Katowice

Data założenia

1986

Prezentuje

malarstwo współczesne

Dyrektor

Leszek Makówka

Adres

ul. H. Jordana 39
40-043 Katowice

Położenie na mapie Katowic
Mapa konturowa Katowic, u góry znajduje się punkt z opisem „Fra Angelico”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Fra Angelico”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Fra Angelico”
Ziemia50°15′03,1″N 19°01′08,1″E/50,250861 19,018917

Galeria „Fra Angelico” − galeria powstała w 1986 roku z inicjatywy ówczesnego dyrektora Muzeum Diecezjalnego w Katowicach ks. dra Jerzego Myszora. Jej genezy należy szukać w Gołębniku – galerii działającej od 1983 roku przy Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. Galeria Fra Angelico stała się miejscem spotkań i wystaw artystów, którzy w stanie wojennym tworzyli niezależne formy działalności kulturalnej. Do pierwszego składu Rady Programowej galerii weszli: Maciej Bieniasz, Andrzej Kowalski, Roman Kalarus, Tadeusz Czober – przewodniczący Śląsko Dąbrowskiego Komitetu Kultury Niezależnej. Galeria była i jest nadal miejscem wystaw, promocji, spotkań artystów i otwartego dialogu Kościoła z postawami artystycznymi i intelektualnymi wyrażającymi się poprzez sztukę.

Od 1989 roku galerią kieruje ks. Henryk Pyka. Po 1989 roku galeria nie zawiesiła swojej działalności mimo że ustała aktywność wielu środowisk twórczych pod patronatem Kościoła. Muzeum Archidiecezjalne w Katowicach posiada archiwum działalności galerii i dokumentację wystaw w postaci katalogów i plakatów. Od 1986 roku galeria otwarła ogólnopolski konkurs na grafikę artystyczną opatrzony tytułem Ogólnopolskie Biennale Wobec Wartości.

W galerii gościło wielu uznanych artystów: Stanisław Rodziński, Marian Stępień, Janusz Karbowniczek, Roman Kalarus, Tadeusz Czober, Mariusz Pałka, Irena Popiołek, Arne Bernd - Rhaue (Niemcy), Młoda Sztuka Białorusi (12 artystów), Paweł Warchoł, Antoni Rząsa, Jutta Osten (Niemcy) i inni.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]