Galeria Sfera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Galeria Sfera
Ilustracja
Sfera I
Państwo

 Polska

Miejscowość

Bielsko-Biała

Adres

ul. Mostowa 5

Typ budynku

centrum handlowo-rozrywkowo-usługowe

Rozpoczęcie budowy

2000

Ukończenie budowy

2001

Ważniejsze przebudowy

2007-2009

Położenie na mapie Bielska-Białej
Mapa konturowa Bielska-Białej, w centrum znajduje się punkt z opisem „Galeria Sfera”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Galeria Sfera”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Galeria Sfera”
Ziemia49°49′35″N 19°02′55″E/49,826389 19,048611
Strona internetowa
Sfera II.

Galeria Sfera – centrum handlowo-rozrywkowo-usługowe znajdujące się w centrum Bielska-Białej, w obrębie ulic Mostowej, Wałowej, Grażyńskiego i Cechowej (oficjalny adres: ul. Mostowa 5). Składa się z dwóch budynków: północnego (Sfera I) oddanego do użytku w grudniu 2001 r. i południowego (Sfera II) oddanego do użytku w październiku 2009 r. Ich łączna powierzchnia użytkowa wynosi 132 000 m², co czyni z Galerii Sfera największe centrum handlowe nie tylko w Bielsku-Białej, ale i na całym Podbeskidziu. Galeria Sfera od lat cieszy się niekwestionowaną pozycją lidera w regionie, z utrzymującym się, stabilnym poziomem – 13 milionów odwiedzających rocznie. To również pierwsze centrum handlowe IV generacji na Podbeskidziu i pierwszy projekt w Polsce, który zrewitalizował pofabryczne tereny miejskie, przywracając im użytkowy charakter.

Budowę "Sfery" (budynku północnego), której nazwa pierwotnie miała brzmieć „Centrum Mostowa”, rozpoczęto w 2000 r. po wyburzeniu istniejących wcześniej w tym miejscu hal fabrycznych, należących do zakładów włókienniczych Lenko S.A. Oficjalne otwarcie galerii nastąpiło 6 grudnia 2001 r[1] W 2006 r. wyburzono opuszczone zabudowania fabryczne d. ZPW „Finex”, położone wzdłuż rzeki Białej, mniej więcej naprzeciw istniejącej części Galerii Sfera, aby na ich miejscu dokonać rozbudowy centrum. Rozbudowę Sfery zaczęto pod koniec 2007 r. Otwarcia budynku południowego dokonano 28 października 2009 r. W związku z rozbudową centrum znacznie zmieniono też układ komunikacyjny okolicy, zwłaszcza ul. Wałowej[2]. Łączna liczba miejsc parkingowych wynosi 2200.

Obecnie liczba najemców Sfery wynosi 250. Są wśród nich czołowe polskie i zagraniczne marki, z których aż 70% wybrało Galerię Sfera jako jedyną lokalizację swoich salonów na Podbeskidziu. Znajdują się tu m.in.: centrum rozrywki Klimat, multipleks kinowy Helios, siłownia i fitness, czterogwiazdkowy hotel Qubus ze 120 pokojami, sale konferencyjne. W 2019 roku dla najmłodszych otwarto Salę Zabaw Fikołki.

Jednym z założeń powstania Galerii Sfera była rewitalizacja fragmentu śródmieścia, którego zabudowę tworzyły opuszczone fabryki, poprzez stworzenie wartościowej tkanki miejskiej. W brukowanej posadzce pasażu zostały odzwierciedlone zarysy trzech fabryk i zabudowy pofabrycznej jako świadków miejsca. Pozostawiono wartościowe elementy urbanistyczne oraz architektoniczne z istniejącego stanu. Wyburzono zabudowania starych fabryk, zachowano jednak i odrestaurowano elewację wzdłuż rzeki oraz elewację siedzib przemysłowców przy ulicy Cechowej 22 oraz 24. Pozostałe struktury zbudowano od nowa, dostosowując do potrzeb nowych funkcji.

Galeria Sfera to nie tylko ciekawa architektura, ale również dynamiczne działania artystyczne i społeczne. Organizowane są tutaj koncerty polskich i zagranicznych gwiazd, wystawy, przedstawienia teatralne oraz ekologiczne happeningi. Na stałe w kulturalny kalendarz miasta wpisały się takie imprezy jak Lotos Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa czy cykl wakacyjnych koncertów Letnia Scena Sfery. Od kilku lat Galeria Sfera współpracuje z Fundacją ekologiczną ARKA, podejmując inicjatywy, których celem jest wspieranie lokalnych instytucji. To między innymi cykliczne akcje: „Książka wspiera bohatera” oraz „Pluszaki ratują zwierzaki”, ale również inicjatywy proekologiczne jak otwarta w listopadzie 2019 r. Tlenodajnia.

Galeria Sfera od lat jest doceniana przez jury najważniejszych konkursów branżowych w Polsce. W październiku 2019 r. Galeria Sfera otrzymała srebrną statuetkę w prestiżowym plebiscycie PRCH Retail Awards 2019 w kategorii „Centrum Handlowe Roku – Best Performance”. Obiekt należy do funduszu ESCF II, reprezentowanego przez CBRE Global Investors. Za zarządzanie nieruchomością odpowiada CBRE, a procesem komercjalizacji zajmuje się Dział Powierzchni Handlowych CBRE.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Archiwum 2001. Aktualności z Bielska-Białej i okolic. infomaza.pl, 2001. [dostęp 2009-10-27].
  2. Zmienią się drogi pod Sferą. Gazeta.pl Bielsko-Biała, 10 sierpnia 2009. [dostęp 2009-10-27].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]