Galicyjska Socjalistyczna Republika Rad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Галицька Соціалістична Радянська Республіка
Galicyjska Socjalistyczna Republika Rad
15 lipca–21 września 1920
Flaga Galicyjskiej Socjalistycznej Republiki Rad
Flaga Galicyjskiej Socjalistycznej Republiki Rad
Język urzędowy ukraiński, polski, jidysz
Stolica Tarnopol
Ustrój polityczny państwo socjalistyczne, demokracja rad
Szef rządu przewodniczący Galrewkomu Wołodymyr Zatonskyj
Utworzenie rządu marionetkowego 15 lipca 1920
Wcielenie do Polski
21 września 1920
Obszar objęty administracją GSRR

Galicyjska Socjalistyczna Republika Rad (ukr. Галицька Соціалістична Радянська Республіка) – krótko istniejące państwo marionetkowe, powołane przez bolszewików podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jej powstanie proklamował 15 lipca 1920 roku w Kijowie Galicyjski Komitet Rewolucyjny, który stanowił rząd GSRR. Jego przewodniczącym był ukraiński komunista Wołodymyr Zatonskyj, w skład Galrewkomu wchodzili ponadto Mychajło Baran (zastępca przewodniczącego), Mychajło Łewyckyj, Kazimierz Łytwynowycz i Iwan Nemołowskyj. Po wkroczeniu 22 lipca 1920 oddziałów Armii Czerwonej na teren Galicji Wschodniej, 1 sierpnia 1920 Galrewkom przeniósł swą siedzibę do Tarnopola i tego samego dnia wydał dekret O ustanowieniu władzy sowieckiej w Galicji. Galrewkom próbował organizować administrację sowiecką na terenach okupowanych. Językami urzędowymi oprócz ukraińskiego były polski i jidysz.

15 września 1920 wobec kontrofensywy Wojska Polskiego i Armii URL po Bitwie Warszawskiej i rozbiciu 1 Armii Konnej Budionnego w bitwie pod Komarowem Galrewkom opuścił Tarnopol, zaś 21 września GSRR przestała istnieć. Nie była stroną negocjacji traktatu ryskiego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia, literatura[edytuj | edytuj kod]