Galisyjski Blok Nacjonalistyczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bloque Nacionalista Galego
Ilustracja
Państwo

 Hiszpania

Skrót

BNG

Lider

Ana Pontón

Data założenia

1982

Adres siedziby

Avenida Rodríguez de Viguri Nº16, Baixo, 15703 Santiago de Compostela

Ideologia polityczna

nacjonalizm, feminizm

Barwy

     błękit
     biel
     ciemny róż

Strona internetowa
Hiszpania
Godło Hiszpanii
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Hiszpanii

Galisyjski Blok Nacjonalistyczny (Bloque Nacionalista Galego) - nacjonalistyczna organizacja partyjną działająca w hiszpańskiej Galicji. BNG broni języka galisyjskiego i autonomii parlamentu galisyjskiego. Składa się z niezależnych, ale sfederowanych partii politycznych, które tworzą stałą koalicję wyborczą. Początkowo BNG wspierał niepodległość Galicji jako pierwszoplanowy cel swojej działalności, ale po wchłonięciu regionalistycznej Unidade Galega w 1990, Blok zaczął opowiadać się przeciwko pełnej niepodległości Galicji, popierając jej autonomię w granicach Hiszpanii. Liderami BNG są: Anxo Quintana i przewodniczący Rady Narodowej Xosé Manuel Beiras.

BNG była drugą pod względem liczby mandatów partia w parlamencie galisyjskim po wyborach w 2001 roku, zdobywszy uprzednio 17 miejsc. Byli in wówczas zaraz za Partido Popular, ale w wyniku wyborów w 2005 roku Blok utracił 4. miejsca i zajął ostatecznie trzecie miejsce. Pomimo niezadowalającego wyniku wyborczego, BNG miał wystarczającą siłę, aby wejść w skład rządu Galicji, w koalicji z partią socjalistyczną. Były to ich pierwsze doświadczenia w rządzeniu, a Quintana został wiceprezydentem. Podczas wyborów ogólnokrajowych w 2004 roku, Blok uzyskał 0.8% głosów i zapewnił sobie 2 miejsca w Izbie Deputowanych hiszpańskiego parlamentu. W czasie wyborów do Parlamentu Europejskiego partii nie powiodło się i żaden z jej przedstawicieli nie został europosłem (w poprzedniej kadencji BNG miał jednego). Blok opisuje siebie jako „front patriotyczny”, który opiera się na organizacji zbudowanej według modelu zgromadzenia, w której każdy głosuje we własnym imieniu. W skład BNG wchodzi duża liczba partii dość znacznie różniących się od siebie pod względem orientacji ideowych (komuniści, socjaliści, socjaldemokraci). W 2012 roku doszło w partii do rozłamu w wyniku którego powstała odrębna partia o nazwie Anova[1], która to utworzyła koalicję ze Zjednoczoną Lewicą[2].

Skład koalicji[edytuj | edytuj kod]

W skład bloku wchodzą:

  • Galisyjska Unia Ludowa (Unión do Povo Galego, UPG) – komuniści
  • Nacjonalistyczna Lewica (Esquerda Nacionalista, EN) – socjaldemokraci
  • Jedność Galisyjska (Unidade Galega, UG) – socjaldemokraci
  • Socjalistyczny Kolektyw (Colectivo Socialista, CS) – socjaliści
  • Inzar – koalicja maoistowskiego Ruchu Komunistycznego (Movimiento Comunista, MC) i trockistowskiej Rewolucyjnej Ligi Komunistycznej (Liga Comunista Revolucionaria, LCR)
  • Galisyjska Partia Nacjonalistyczna – Partia Galicyjska (Partido Nacionalista Galego-Partido Galeguista, PNG) – socjalliberałowie
  • Galisyjski Ruch na Rzecz Socjalizmu (Movemento Galego ao Socialismo, MGS) – komuniści, niezależni[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]