Gallatin Range

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lava Lake w jednej z dolin Gallatin Range

Gallatin Range - obszar należący w większości do Parku Narodowego Yellowstone, w stanie Montana oraz Wyoming, w Stanach Zjednoczonych. W skład terenów Gallatin wchodzi łańcuch górski o tej samej nazwie oraz lasy Gallatin National Forest. Łańcuch górski położony jest na północ od jeziora Yellowstone, na północnym krańcu kaldery Yellowstone. Z racji położenia na terenie wulkanicznym w dolinach południowej części Gallatin znajduje się kilka formacji termicznych, między innnymi Mammoth Hot Springs. Od wschodu obszar ogranicza przepływająca rzeka Yellowstone. Północna część Gallatin Range zaczyna się od Bozeman ciągnąc się na południowy wschód pasem o długości ponad 120km i średniej szerokości ponad 30km. W skład łańcucha górskiego wchodzi ponad 10 gór o wysokości nie mniejszej niż 3000 m n.p.m, najwyższym szczytem jest Electric Peak o wysokości 3343m n.p.m [1].

Szczególnie w południowej części obszaru Gallatin (na terenie parku Yellowstone) znajduje się specyficzny ekosystem objęty ochroną. Oprócz wilków, rosomaków i niedźwiedzi grizli pod ochroną znajduje się także skamieniały las z epoki eocenu, prawdopodobnie zalany gorącą lawą 50 milionów lat temu. Wśród roślinności w dolinach przeważa świerk Engelmanna, daglezja zielona i trawy, w wyższych partiach przeważa tundra.

Nazwa Gallatin Range pochodzi od nazwiska Alberta Gallatin - sekretarza stanu USA w latach 1801 - 1814[2].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Yellowtone Ecosystem (ang.). summitpost.org. [dostęp 2012-8-14].
  2. Gallatin Range (ang.). nativeforest.org. [dostęp 2012-8-14].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Don and Barbara Laine: Frommer's national parks of the American West. Hoboken: Wiley Publishing, Inc., 2010. ISBN 978-0-470-53767-1.