Galleria Nazionale di Parma

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Galleria Nazionale di Parma
Ilustracja
Państwo  Włochy
Miejscowość Parma
Zakres zbiorów sztuka
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Galleria Nazionale di Parma”
Ziemia44°48′19″N 10°19′35″E/44,805278 10,326389
Strona internetowa

Galleria Nazionale di Parma - muzeum sztuki w Parmie, we Włoszech.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec XVII i na początku XVIII wieku do Parmy z Rzymu została przeniesiona wielka kolekcji sztuki rodziny Farnese. Zbiór wystawiany był w Palazzo della Pilotta. W 1734 roku zbiory, z wyjątkiem obrazów EL Greca pt. Chrystus uzdrawiający ślepca i Piomba Portret Pawła III, zostały przeniesione przez Karola III do Neapolu. W 1748 roku do Parmy przybył książę Filip i od tego okresu miasto przeżywało swój kolejny rozwój kulturalny. W 1752 roku została założona Akademia Sztuk Pięknych, w zbiorach których znajdowały się prace jej uczniów, nagrodzone obrazy oraz książęce zbiory. W ten sposób powstawała nowa galeria książęca. Na początku XIX wieku za sprawą Marii Ludwiki Austriaczki, galeria przekształciła się w publiczną instytucję muzealną. W latach siedemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku zostały przeprojektowane wszystkie pomieszczenia w Galerii Narodowej[1].

Zbiory[edytuj | edytuj kod]

W zbiorach muzealnych znajdują się głównie dzieła włoskich artystów z XV - XVIII wieku m.in. Spinello Aretino, Agnolo Gaddi Paolo Veneziano, Beato Angelico Correggio, Dosso Dossi, Battista Dossi, Leonardo da Vinci, Giambattista Pittoni, Parmigianino, Sebastiano del Piombo, Giuseppe Baldrighi, Bernardo Bellotto, Annibale Carracci, Ludovico Carracci, Giovanni Battista Piazzetta, Sebastiano Ricci, Giovanni Battista Tiepolo. Artystów zagranicznych reprezentuje m.in. El Greco, Hans Holbein, Bartolomé Esteban Murillo czy Antoon van Dyck.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Complesso della Pilotta, www.parmabeniartistici.beniculturali.it [dostęp 2017-11-18] [zarchiwizowane z adresu 2017-03-15] (wł.).