Gallerie dell’Accademia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gallerie dell’Accademia
Ilustracja
Państwo

 Włochy

Miejscowość

Wenecja

Data założenia

1817

Położenie na mapie Wenecji
Mapa konturowa Wenecji, w centrum znajduje się punkt z opisem „Gallerie dell’Accademia”
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, u góry znajduje się punkt z opisem „Gallerie dell’Accademia”
Położenie na mapie Wenecji Euganejskiej
Mapa konturowa Wenecji Euganejskiej, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Gallerie dell’Accademia”
Ziemia45°25′52,75″N 12°19′42,38″E/45,431320 12,328440
Strona internetowa

Gallerie dell’Accademia – muzeum sztuki w Wenecji, prezentujące głównie dzieła malarstwa weneckiego od XIV do XVIII wieku.

Historia powstania[edytuj | edytuj kod]

Zanim powstała galeria, w 1750 roku została założona przez Gian Battistę Piazzettę, Akademia Malarzy i Rzeźbiarzy. W 1797 roku, po upadku Republiki Weneckiej, akademia była miejscem gdzie zebrano wszystkie cenne dzieła sztuki, co miało służyć w rozwoju i kształceniu nowych artystów. W 1805 roku pod rządami Napoleona powstało Królestwo Włoskie, w którym panował nowy stosunek państwa do religii. Zlikwidowano większość klasztorów, zamknięto część kościołów (w tym kilkanaście zburzono) i zawieszono działalność weneckich bractw religijnych (scuole). Dzieła pochodzące z tych instytucji znalazły się w zbiorach Akademii. W tym samym czasie Akademia została przeniesiona z dotychczasowej siedziby w Fonteghetto della Farina do budynku dawnego kościoła Santa Maria della Carità (Matki Bożej Miłosierdzia) i klasztoru kanoników laterańskich.

10 sierpnia 1817 roku powstało muzeum. Pierwotnie zbiory były dostępne dla publiczności. Podzielono je na trzy galerie: na niezależną galerię malarstwa, galerię rzeźb i galerię gipsowych odlewów figur starożytnych[a].

Wnętrza muzeum[edytuj | edytuj kod]

Pietà Giovanni Bellini
Burza, Giorgione
Człowiek witruwiański Leonardo da Vinci

Po otwarciu muzeum dokonano przebudowy budynków według projektu Giannantonia Selvy. Projekt był szeroko krytykowany za swoją zbyt daleko idącą restrukturyzację, niszczącą na przykład wiele istniejących dzieł wewnątrz kościoła poprzez podział jego wnętrza na piętra w celu urządzenia sal wystawowych. Na parterze urządzono pomieszczenia uczelni. Zewnętrznie budowle nie zostały zniszczone ani zmodernizowane. W kościele nadal zachowano drewniane sklepienia pokryte błękitno-złotą polichromią, tryptyk autorstwa Antonia Vivariniego i Giovanniego d’Alemagni oraz płótno Tycjana Prezentacja Marii w świątyni.

Podczas wojen napoleońskich część zbioru została przeniesiona do Mediolanu do Pinakoteki Brera lub wywieziona do Francji. W XIX wieku galeria wzbogaciła się o kolekcję księcia Filipa Farsettiego.

Zbiory muzealne[edytuj | edytuj kod]

W weneckiej galerii można oglądać dzieła od XIV do XVIII wieku. Znajdują się tu dzieła m.in.:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Z powodu podziału w oficjalnej nazwie instytucji użyto liczby mnogiej Gallerie, a nie Galleria.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Scoprimento del corpo di San Giovanni Damasceno. catalogo.beniculturali.it. [dostęp 2022-06-28]. (wł.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]