Gallium3D

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Illustration of the Linux graphics stack
DRI and Gallium3D have different driver models, but both share a lot of code
An possible example matrix when implementing the Gallium3D driver model. Through the introduction of the Gallium3D Tracker Interface and the Gallium3D WinSys Interface, only 18 instead of 36 modules are required. Each WinSys module can work with each Gallium3D device driver module and with each State Tracker module.

Gallium3Dbiblioteka do tworzenia sterowników grafiki 3D, napisana przez VMware (a wcześniej przez Tungsten Graphics) w Mesa 3D.

Gallium3D działa w warstwie pośredniej między API grafiki a systemem operacyjnym. Jej głównym celem jest ułatwienie rozwijania sterowników, dzięki skupieniu w jednym miejscu części kodu powtarzających się w różnych sterownikach. Zarządzanie pamięcią jest przerzucone na zawarty w jądrze systemu sterownik DRI.

Pierwsza publiczna wersja została zawarta w bibliotece Mesa 3D z lipca 2009 (wersja 7.5). W wersji 7.8 biblioteki Mesa 3D, której wydanie przewidziano na marzec 2010, zawarte mają zostać sterowniki oparte na Gallium, do kart graficznych ATI Radeon i Intel i965. Sterownikiem korzystającym wyłącznie z Gallium3D jest nouveau – sterownik dla kart NVidia.

Biblioteka Gallium3D została napisana w języku C i udostępniona na zasadach licencji MIT. Biblioteka jest rozwijana w wersjach dla Linuksa, FreeBSD i AROS-a.