Galop Gisha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Galop Gisha – technika używana podczas debaty, która skupia się na przytłoczeniu przeciwnika wieloma argumentami, bez względu na ich rzetelność. Termin został wymyślony przez Eugenie C. Scott i nazwany na cześć kreacjonisty Duane T. Gisha, który często używał tej techniki argumentując przeciwko ewolucji[1][2].

Podczas Galopu Gisha argumentujący konfrontuje przeciwnika szybką serią wielu podejrzanych argumentów, półprawd i błędnych interpretacji w krótkim czasie, co uniemożliwia przeciwnikowi obalenie wszystkich z nich w czasie formalnym debaty[3]. W praktyce potrzeba więcej czasu na obalenie lub sprawdzanie informacji podawanych przez „galopującego”, niż trwała jego wypowiedź[2]. Technika marnuje czas przeciwnika i może podawać w wątpliwość jego umiejętność debatowania, szczególnie dla publiczności niezaznajomionej z techniką, tym bardziej jeśli nie są zaangażowane żadne fact-checki lub jeśli publiczność ma ograniczoną wiedzę na temat poddawany debacie[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. RNCSE 24 (6) [online], ncse.com [dostęp 2018-07-19] [zarchiwizowane z adresu 2010-04-07] (ang.).
  2. a b Debates and the Globetrotters [online], www.talkorigins.org [dostęp 2018-07-19].
  3. Winning the Creation Debate, „NCSE”, 16 marca 2016 [dostęp 2018-07-19] (ang.).
  4. There’s a name for Trump’s technique to overwhelm the public with a stream of tiny lies, „Quartz” [dostęp 2018-07-19] (ang.).