Galtonia (zwierzę)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Galtonia
Hunt & Lucas, 1994
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

zauropsydy

Podgromada

diapsydy

(bez rangi) archozaury
Rodzaj

Galtonia

Gatunki

Galtonia gibbidens

Galtonia – mały gad z grupy archozaurów, który żył około 220 milionów lat temu w Ameryce Północnej. Jego szczątki odnaleziono w USA (stan Pensylwania).

Dane podstawowe[edytuj | edytuj kod]

Ważył około 7 kilogramów.

Galtonia miała rogowy dziób z gładkimi i równymi zębami. Miała ostre pazury w przednich kończynach. Poruszała się na dwóch nogach.

Odkrycie[edytuj | edytuj kod]

Odkryto tylko zęby, cztery czaszki i tułów tego gada. G. gibbidens odkryta przez Cope'a w 1878 roku, początkowo nosiła nazwę Thecodontosaurus gibbidens i była uważana za dinozaura ptasiomiednicznego. Później uznano ją za rodzaj – Galtonia (Huber, Lucas i Hunt 1994). W 2006 r. okazało się, że to zwierzę jest bardziej spokrewnione z nie należącym do dinozaurów gadem naczelnymRevueltosaurus callenderi. Od tej pory galtonię zalicza się do wchodzącego w skład archozaurów kladu Crurotarsi (obejmującego krokodyle i archozaury bliżej spokrewnione z nimi niż z ptakami). Nesbitt, Irmis & Parker (2007) uznają wręcz galtonię za młodszy rodzaju Revueltosaurus[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nesbitt, S. J; Irmis, R. B & Parker, W. G. (2007) "A critical re-evaluation of the Late Triassic dinosaur taxa of North America." Journal of Systematic Palaeontology 5(2):209-243. DOI: 10.1017/S1477201907002040