Galvatron

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Galvatron
Postać z Transformers
Wystąpienia Transformers: Generacja 1
Transformers: Generacja 2
Transformers: Titanium
Transformers: Universe
Dubbing Leonard Nimoy (The Transformers: The Movie), Frank Welker (serial telewizyjny) (angielski)
Dane biograficzne
Przynależność Deceptikon
Inne informacje
Zajęcie Przywódca Deceptikonów
Umiejętności Transformacja w Laserowe działo/pistolet

Galvatron – postać uniwersum Transformery. Drugi z kolei przywódca Deceptikonów.

Generacja I[edytuj | edytuj kod]

Galwatron powstał w 1986 roku w filmie The Transformers: The Movie, będącym etapem pośrednim między II i III sezonem serialu. Po pyrrusowym zwycięstwie w bitwie o Autobot City, Deceptikony postanowiły wyrzucić w przestrzeń kosmiczną sześciu rannych. Megatrona wystawił własnoręcznie jego rywal o władzę, Starscream. Po długiej, bezradnej tułaczce, stanął twarzą w twarz z Unicronen. Zaproponował, że zostanie jego niewolnikiem, da mu nowe ciało i nową armię. Aby zniszczył Matrycę Przywództwa Autobotów. Jedyną rzecz, która może mu zagrozić. Megatron był zbyt dumny, by szybko zgodzić się. Groźba śmierci stała się argumentem nie do odparcia. Cieleśnie Galwatron jest nowym robotem, ale nie nową istotą żywą. Megatron nie zakończył życia i zachował wszystkie wspomnienia ze swojej poprzedniej tożsamości. Oprócz ciała, dostał także umiejętności przywódcze, które zawsze były jego słabą stroną. Nową armią stały się pozostałe Deceptikony, które towarzyszyły Megatronowi w niedoli. Także otrzymały nowe ciała i imiona. Galwatron przekształca się w samodzielną armatę strzelającą elekrochemiczną energią i promieniowaniem. W rzadkich przypadkach może zmienić się w broń ręczną.

Wpierw wraz ze swoją nową armią powrócił na Cybertron, by zabić Starscreama za dokonanie zamachu stanu i odzyskać władzę. Próbował przeciwstawiać się Unicronowi, po tym jak zniszczył Księżyce Cybertrona (bazy Autobotów, które zdaniem Galwatrona były jego własnością), ale ten poddał go mentalnym torturom. Gdyż wszystkie Decepticony stały się jego własnością. Następnie, powrócił do Autobot City w celu zdobycia tego, do czego go powołano. Zniszczył resztki miasta i gonił Ultra Magnusa aż do planety Junkioniów, gdyż to jemu Optimus przekazał Matrycę.

Galvatron, naiwnie myślał, że po zdobyciu tego, czego jego pan najbardziej się boi, zamienią się rolami. Jednak żaden Deceptikon nie jest w stanie otworzyć Matrycy. Ten przekształcił się do kolosalnej postaci antropomorficznej, tak ogromnej jak planeta i próbował zniszczyć Cybertron. Rozważał oszczędzenie go, ale po takim akcie arogancji Galvatron miał być świadkiem masakry. Nikt nie miał broni zdolnej zaszkodzić Unikronowi. Zdesperowany tyran gotów był nawet na sojusz z Autobotami, by obronić swój dom. Ponownie jednak, poddano go mentalnym torturom w celu zniszczenie Autobota Hot Roda. Jego obecność w pobliżu Matrycy była wręcz wyrokiem dla Unicrona. Galvatron szybko zdobył przewagę nad słabszym przeciwnikiem. Najpierw Prime, potem Ultra Magnus, a teraz ty. Ten jednak chwycił Matrycę, rozległ się głos Optimusa Prime: Powstań Rodimusie Prime. Była to najczarniejsza godzina, którą według przepowiedni zabitego przez Megatrona Optimusa, miała rozjaśnić Matryca. Tylko Autobot mógł ją otworzyć. Tym sposobem Unicron zginął, a Decepticony, zostały wypędzone z Cybertronu.

Wrogowie zostali zmuszeni do osiedlenia się na Chaarze. Zawarł sojusz z Quintessonami, którzy omamili go obietnicą nieistniejącej Matrycy Przywództwa Decepticonów.

W roku 2006 Cyklonus i Scourge, uciekając przed Aerobotami, odkryli Paradron. Planetę skrajnie pacyfistycznych Autobotów, pozbawionych broni, ale z nieskończonymi zasobami energonu, surowców, zaawansowanej technologii etc. Dla obu grup był to wielki szok kulturowy. Opanowali Paradron dla Galvatrona bez najmniejszego wysiłku. Przekształcił jej pokojową gospodarkę w militarną, a Autoboty w niewolników. Władając takim światem, mógł podbijać więcej i efektywniej. Pod warunkiem, że Autoboty z Cybertrona nie dowiedzą się o tej zdobyczy. Sandstorm, jeden z miejscowych Autobotów zdołał uciec i powiadomić Cybertron. Rodomus Prime najpierw postanowił odbić Paradron. Potencjał militarny Deceptikonów stał się jednak zbyt wielki. Autoboty zdołały tylko uwolnić niewolników i ewakuować na Cybertron. Autoboty uznały, że jedyne co mogą zrobić to wysadzenie rdzenia energetycznego planety, co skutkuje jej całkowitym zniszczeniem. Galvatron szybko domyślił się, że Autoboty musiały mieć powód do nagłego i szybkiego wycofania. Zarządził ewakuację swojej zdobyczy. Przepiękny i zamożny Paradron przestał istnieć, ale Deceptikony ocalały.

W sezonie III okazało się, że jednak Galvatron nie pozbył się Starscreama. Octane to były Decepticon, którego Galvatron kazał zniszczyć za zdradę. Autoboty udzieliły mu azylu. Cyklonus, Scourge i jego armada wykorzystali lukę w systemie alarmowym Cybertrona i zagonili go do Krypty Deceptikonów (powstałej zanim Autoboty odbiły planetę). Duch Starscreama zaproponował mu ocalenie, za pomoc. Musiał poddać się bez walki swoim oprawcom. Wtedy Starscream zapanował nad ciałem Cyklonusa i udawał go. Złamał rozkaz zniszczenia Octane i kazał zabrać do Galvatrona. Ale tak by Autoboty ich wykryły. Ci złapali ich szybko. Wtedy Starscream ujawnił się Rodimusowi Prime, nowemu przywódcy Autobotów. Zaproponował że jeśli ich puści, dostanie Galvatrona na tacy. Wykorzystał fakt, że Cyklonus jest ulubieńcem Galvatrona i ufa mu. Wybaczył mu nawet złamanie rozkazu. Przesłuchany przez Starscreama na oczach Galvatrona, Octane wyjawił miejsce, gdzie rzekomo Rodimus Prime miał być sam. Galvatron marzył o pojedynku 1:1. Nie przewidział, że nowy wódz Autobotów tak bardzo różni się od poprzedniego. Optimus Prime miał przerośnięte poczucie honoru. A Rodimus Prime stawiał na efektywność. Ten pojedynkował się z Galvatronem tylko chwilę. Gdy zaczął przegrywać, ujawniły się inne Autoboty. Starscream myślał, że została z Galvatrona tylko kupa złomu i znów zasiadł na tronie. Ale Galvatron zdołał uciec i powrócił do bazy z niewieloma ranami. Odkrył także, że Cyklonus nie jest sobą. Starscream oświadczył: Niszcząc mnie zaszkodziłeś wszystkim Deceptikonom! Opuścił ciało Cyklonusa, ale pojawił się późniejszych odcinkach.

Rok później, opracował nowy plan: Otwarcie plazmo-energetycznej komory. Jej energia niszczy wszelkie nieorganiczne życie. Autoboty ocaliły jedyny klucz do niej. Deceptikony podzieliły się na dwie grupy. Dowodzona przez Scourga ruszyła za kluczem, reszta dowodzona przez Galvatrona podjęła próbę odzyskania Cybertronu. Na planecie Nebulos garstka Autobotów i Decepticonów została uwięziona. Deceptikonów dozbroił Zalak, władca planety, którego próbowano obalić z pomocą nowo przybyłych Autobotów. Tymczasem, Galvatron, odzyskał panowanie nad swoją rodzinną planetą. Ale jego podwładni i wrogowie wrócili z Hedmasterami w głowach - organicznymi istotami z Nebulos, które zwiększyły ich możliwości intelektualne i bojowe. Zalak oddał Galvatronowi klucz. Wbrew wszelkiej logice, otworzył Komorę, co miało zabić wszystkie roboty w Galaktyce. Jego ucieczkę, opóźniło pojawienie się nowej broni Autobotów, skonstruowanej z pomocą technologii Zalaka. Ogromnego robota, pilotowanego przez Spike Witwickiego, przy użyciu technologii Zaraka. Pokonał on całą broń wroga, ale Komora zaczęła dzieło zniszczenia. Spike zdołał zebrać rozproszoną energię Komory i energię słoneczną do wnętrza Vectora Sigmy. Przywróciło do Złoty Wiek Cybertrona i Autoboty do życia.

Głosy[edytuj | edytuj kod]

W The Transformers: The Movie, głosu użyczył Leonard Nimoy, znany jako Pan Spock. W serialu był to Frank Welker. W Japonii, Seizo Kato, ten sam użyczył głosu Megatronowi.

Zalety[edytuj | edytuj kod]

  • wysoka, jak na Decepticony, inteligencja
  • umiejętności przywódcze
  • przewidywalność
  • skuteczność bojowa

Wady[edytuj | edytuj kod]

  • zbyt napuszony i dający się ponieść emocjom
  • czasem lekceważy możliwości przeciwnika

Transformers Cybertron[edytuj | edytuj kod]

Galvatron
Postać z Transformers
Wystąpienia Transformers: Armada
Transformerzy: Wojna o Energon
Transformerzy: Cybertron
Transformers: Universe
Dubbing David Kaye (angielski)
Jan Kulczycki (polski)
Dane biograficzne
Przynależność Deceptikon
Inne informacje
Zajęcie Przywódca Deceptikonów
Umiejętności Transformacja w Cybertroński czołg
Cybertroński odrzutowiec
Cybertroński samochód wyścigowy/odrzutowiec

Galvatron jest nową, ulepszoną wersją Megatrona. Przemienił się w 40 odcinku "Gniew" ang. "Fury". Pod wpływem nienawiści do autobotów, uwolnił się do mocy cyber-klucza, a następnie zmienił się w Galvatrona.

W tym samym odcinku, pokonał prawie wszystkie Autoboty, w tym Optimusa. W 46 odcinku ukradł Autobotom Szyfr Omegi z kluczem z planety Giganton, po czym walczył o nie, ze Starscreamem – i wygrał, niszcząc oponenta. Autoboty odebrały później mu wszystko co im ukradł.