Galveston (Teksas)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Galveston
Ilustracja
Herb
Herb
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Teksas
Burmistrz Lewis Rosen
Powierzchnia 539,6 km²
Wysokość 2 m n.p.m.
Populacja (2005)
• liczba ludności
• gęstość

57 466
478,9 os./km²
Nr kierunkowy 409
Kod pocztowy 48-28068
Położenie na mapie Teksasu
Mapa lokalizacyjna Teksasu
Galveston
Galveston
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Galveston
Galveston
Ziemia29°16′52″N 94°49′33″W/29,281111 -94,825833
Strona internetowa
Portal Portal Stany Zjednoczone
Okolice Galveston - mapa z 1970

Galveston – miasto w południowej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Teksas, w Galveston County. Port nad Zatoką Meksykańską. Leży na wyspie Galveston, połączonej ze stałym lądem dwoma mostami drogowymi, jednym kolejowym i przeprawą promową. Miasto zajmuje niemal cały obszar wyspy, z wyjątkiem stanowiącej enklawę miejscowości Jamaica Beach. Do Galveston należy również sąsiednia wyspa Pelican Island.

Leży około 80 km na południowy wschód od Houston i jest częścią obszaru metropolitalnego tego miasta, mającego 5,2 mln mieszkańców (dane z 2004).

We wrześniu 1900 miasto zostało zdewastowane przez huragan i wywołaną nim powódź (patrz Huragan w Galveston). Wiejący przez 18 godzin z prędkością 215 kilometrów na godzinę huraganowy wiatr wzniósł sztormowe fale na wysokość 7 metrów. Woda błyskawicznie zalała port i liczącą wówczas 42 tys. mieszkańców miejscowość. Pośrednią przyczyną tej klęski żywiołowej był fakt, że Galveston zbudowano na wydmie o szerokości 1,5 km i wysokości sięgającej zaledwie 3 m nad poziom morza. W wyniku powodzi zginęło ok. 6 tys. ludzi, a ok. 7 tys. zostało rannych[1]. Jednak większość budynków w historycznej części miasta została wyremontowana i obecnie Galveston przypomina miasto z czasów swojej świetności na przełomie XIX i XX wieku. Wyspa Galveston leży w obszarze dużego zagrożenia huraganami, których aktywność zgodnie z prognozami może rosnąć w najbliższych latach. Większość współczesnych budynków w związku z tym stawiana jest na palach co powinno uchronić je przed zmieceniem przez fale przelewające się przez wyspę z Zatoki Meksykańskiej do Galveston Bay.

Galveston jest doskonałym przykładem wiktoriańskiego miasteczka z południa Stanów Zjednoczonych. Obchody tradycyjnego karnawału - Mardi Gras są niemal tak huczne jak w Nowym Orleanie, przez co ściągają rzesze turystów. Plaże Galveston przez większość roku stanowią doskonałe miejsce odpoczynku dla mieszkańców Houston. Wody jednak nie należą tu do najczystszych, głównie ze w zględu na bliskość intensywnie eksploatowanych pól naftowych leżących pod dnem Zatoki.

W nocy z 12 na 13 września 2008 roku miasto znalazło się na drodze tropikalnego huraganu Ike, który spowodował czasowe zalanie znacznej części Galveston falą o wysokości od jednego metra (obszary osłonięte falochronem z początków XX wieku) do czterech metrów (tereny najniżej położone i plaże). Mieszkańcy zostali czasowo ewakuowani, odbudowa naruszonej infrastuktury trwała kilka tygodni, niektóre skutki powodzi (jak nieczynna komunikacja tramwajowa) pozostały jeszcze w roku 2012.

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]