Gamle Bybro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gamle Bybro
Trondheim Gamle Bybrua-1.jpg
Państwo  Norwegia
Miejscowość Trondheim
Podstawowe dane
Przeszkoda Nidelva
Szerokość:
• jezdni

5,5 m
Dopuszczalna masa pojazdu: 1 t
Zbudowano 1685
Remontowano 1861
Projektant Johan Caspar von Cicignon
Położenie na mapie Sør-Trøndelagu
Mapa lokalizacyjna Sør-Trøndelagu
Gamle Bybro
Gamle Bybro
Położenie na mapie Norwegii
Mapa lokalizacyjna Norwegii
Gamle Bybro
Gamle Bybro
Ziemia63°25′41″N 10°24′07″E/63,428056 10,401944

Gamle Bybro (też: Bybroa, z nor. most staromiejski) – most w Trondheim nad rzeką Nidelvą. Łączy południowy koniec ulicy Kjøpmannsgata z zabytkową dzielnicą Bakklandet.

Most został zaprojektowany w 1681 roku przez Johana Caspara von Cicignona w ramach rekonstrukcji centrum Trondheim po pożarze w tym samym roku. Budowę ukończono w 1685 roku. Gamle Bybro wybudowano w bezpośrednim sąsiedztwie dawnego mostu Elgeseter, który w wyniku utraty znaczenia, skazany został na niszczenie i rozpad. Gamle Bybro był mostem o drewnianej konstrukcji, wspartej na trzech kamiennych przyporach. Na jego środku znajdowała się żelazna brama. Służyła ona jako brama miejska Trondheim do 1816. Po obu stronach mostu znajdowały się rogatki, gdzie pobierano myto oraz strażnice (zachodnia istnieje do dziś).

Most przeszedł gruntowną renowację w 1861 roku pod przewodnictwem inżyniera Carla Adolfa Dahla. Uzyskał wówczas obecny kształt, charakterystyczny dla miasta.

Gamle Bybro znany jest również pod nazwą Lykkens portal (Brama szczęścia) za sprawą słów popularnego walca Nidelven stille og vakker du er norweskiego kompozytora Oskara Hoddø.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]