Garść dynamitu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Garść dynamitu
Giù la testa
Gatunek

spaghetti western, dramat

Data premiery

1971

Kraj produkcji

Włochy

Język

włoski

Czas trwania

158 min

Reżyseria

Sergio Leone

Scenariusz

Luciano Vincenzoni
Sergio Leone
Sergio Donati

Główne role

James Coburn
Rod Steiger

Muzyka

Ennio Morricone

Zdjęcia

Giuseppe Ruzzolini

Garść dynamitu (wł. Giù la testa, ang. A Fistful of Dynamite lub Duck, You Sucker!, lub Once Upon a Time... the Revolution) – film z 1971 w reżyserii Sergio Leone i z muzyką Ennio Morricone.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Rok 1913, trwa rewolucja meksykańska. Na pustkowiu krzyżują się ścieżki Juana Mirandy (Rod Steiger), rzezimieszka dowodzącego rodzinną szajką i Irlandczyka Johna Mallory'ego (James Coburn), członka IRA[a] zbiegłego ze swego kraju w obawie przed aresztowaniem przez Brytyjczyków. Meksykanin od lat planuje napad na bank w pobliskim mieście Mesa Verde, a Mallory – specjalista od materiałów wybuchowych – posiada umiejętności ułatwiające rozbicie sejfu ze złotem.

Miranda próbuje namówić Mallory'ego do zawarcia specyficznej spółki, prośbą i groźbą. Ten – ku niekłamanemu zdziwieniu bandyty – ostatecznie ulega. Razem organizują i przeprowadzają udany napad na gmach bankowy, jednak w jego podziemiach zamiast pełnego skarbca Miranda znajduje więzionych rewolucjonistów. Okazuje się, że jego akcja była częścią planu wymierzonego przeciw wojskowej dyktaturze, a on sam – wbrew swej woli – zostaje obwołany ludowym bohaterem. Chcąc nie chcąc, bandyta przyłącza się do rewolucji, za co przyjdzie mu zapłacić rodzinną tragedią – ścigające rewolucjonistów wojsko wymorduje wszystkich jego synów.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Jest to anachronizm, IRA rozpoczęła działania militarne dopiero w roku 1919.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]