Garage Kids

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Garage Kids
Gatunek serial animowany
Kraj produkcji  Francja
Liczba odcinków 1
Produkcja
Produkcja Antefilms
Reżyseria Thomas Romain
Tania Palumbo
Scenariusz McTrooper
Scenografia Tania Palumbo
Czas trwania odcinka 4 minuty, 58 sekund

Garage Kids - pierwotna koncepcja serialu animowanego Kod Lyoko, wyprodukowany w 2001 roku przez Antefilms.

Początkowo twórcy mieli zamiar zatytułować serial Garage Kids (z ang. Garażowe dzieciaki), a odcinek pilotażowy miał stać się pierwszym z serii 26 26-minutowych odcinków. Ostatecznie zdecydowano się na zmianę nazwy oraz fabuły.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Grupa dzieciaków, które przeżywają przygody zarówno w świecie rzeczywistym, jak i równoległym wirtualnym uniwersum o nazwie Xanadu. Dwunastoletni chłopak o imieniu Odd zmienia miejsce zamieszkania i dowiaduje się, że jego nowi przyjaciele mają niezwykłe moce: Yumi jest na przykład obdarzona zdolnością telekinezy, podczas gdy Ulrich może przemieszczać się z prędkością światła. Grupka poznaje sekrety Xanadu, rezultatu prac zespołu badawczego, pracującego w podziemiach opuszczonej fabryki na Île Seguin w Boulogne-Billancourt. Stworzony przez Profesora, uczonego ekscentryka, który oszalał, Xanadu jest zagrożeniem dla świata[1].

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Historia rozpoczyna się pewnego burzowego wieczoru. Na ekranie komputera w pokoju Jeremiego pojawia się dziwny znak, a po chwili wydostaje się stamtąd ciemny kształt, przypominający ducha.

Następnego dnia w szkole pojawia się nowy uczeń, dwunastolatek o imieniu Odd. Szybko zaprzyjaźnia się z Jeremiem, który przedstawia mu Ulricha. Chłopcy nie wyglądają na zachwyconego nowym znajomym (i jego psem, Kiwim), ale starają się być dla niego mili.

Odd pyta Jeremiego, czy w szkole są jakieś fajne dziewczyny. Chłopak prowadzi go na podwórko, gdzie Ulrich trenuje sztuki walki z wysoką brunetką. Jeremie informuje Odda, że ma na imię Yumi i codziennie trenuje z Ulrichem oraz że nie warto wchodzić jej w drogę, kiedy ma zły dzień.

Akcja przenosi się na dach szkoły. Yumi pogania Jeremiego, nie chcąc, by spóźnili się na lekcje, ale chłopak jest zajęty pracą na komputerze. W pewnym momencie na ekranie pojawia się taki sam znak, jak w scenie początkowej; po chwili z laptopa wydostaje się duch. Jeremie traci równowagę i zaczyna spadać. Yumi, dzięki telekinezie łapie go kilka metrów od ziemi. Odd jest zaszokowany tym, co widział. Dziewczyna prosi go o zachowanie sekretu.

Ulrich, Jeremie i Yumi zabierają Odda do starej, opuszczonej fabryki. Ulrich wchodzi do jednego ze skanerów i pod postacią samuraja przenosi się do Xanadu - wirtualnego świata, z którym coś jest nie w porządku, choć grupa nie orientuje się, co. Ulrich zostaje zaatakowany przez ciemny, kulisty kształt. Ucieka przed nim z wielką prędkością, by w końcu pokonać go z pomocą cyfrowego miecza. Ponieważ pojawia się coraz więcej "potworów", Jeremie namawia chłopaka, by wrócił na Ziemię. Ten jednak nie chce tego zrobić i idzie w stronę wieży, wokół której latają istoty podobne do tych, które go zaatakowały. Wobec takiego stanu rzeczy Yumi i Odd również przenoszą się do Xanadu. Nie jest jednak pokazane, w jaki sposób prezentują się w wirtualnym świecie.

Odcinek kończy się sceną (wykorzystaną potem w Kodzie Lyoko), w której Odd, ciężko dysząc, wychodzi ze skanera.

Garage Kids a Kod Lyoko[edytuj | edytuj kod]

 • Xanadu przypomina Lyoko w bardzo ograniczonym stopniu - składa się tylko z jednego sektora, a cyfrowe morze zostało zastąpione mniejszymi zbiornikami wodnymi.
 • Wieże w Xanadu, znajdujące się pod kontrolą wrogich sił (nie wiadomo, czy tożsamych z Xaną), są otoczone chmurą ciemnych kształtów.
 • Ulrich praktycznie się nie odzywa. Powiedział tylko I go (z ang. idę) w fabryce udając się w stronę skanerów.
 • Nie pojawia się postać Aelity.
 • W fabryce skanery (szersze i niższe) znajdują się o dwa poziomy wyżej niż superkomputer.
 • W internacie Kadic nie wolno trzymać zwierząt, a Odd był z psem całkiem spokojny.
 • Wirtualizacja w Garage Kids trwa krócej niż w Kodzie Lyoko.
 • Ubiór Ulricha w Xanadu znacząco różni się od tego z Lyoko.
 • W Kodzie Lyoko wykorzystano część scen z Garage Kids (m.in. scena skanu Ulricha, Yumi i Odda, a także wyjście Odda ze skanera).
 • Wspomniany w sekcji Opis fabuły profesor jest najprawdopodobniej odpowiednikiem Franza Hoppera.
 • W Xanadu oczy przypominają trochę zeza rozbieżnego.
 • Bohaterowie mogą używać swoich mocy zarówno w wirtualnym, jak i w realnym świecie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Materiały promocyjne nt. Garażowych dzieciaków. PDF (798 KB) Strona 2, akapit 1